Suriye Düşmanları

İsrail, Hizbullah’ın misilleme ihtimaline karşı BM’den yardım istedi

Siyonist Rejim İsrail Lübnan Hizbullah Hareketinin misillemesi ihtimalinden dolayı duyduğu kaygı ve kapıldığı korku yüzünden Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın arabuluculuk yapmasını istedi. Buna paralel olarak Siyonist Rejim İsrail’de protestolar her geçen gün büyüyerek artmıştır.

Siyonist Rejim İsrail’in   geçen hafta  Suriye’nin başkenti Şam’ın etrafına yaptığı hava saldırılarının ardından  Lübnan Hizbullah Hareketine bağlı  güçlerinden  Ali Kamil Muhsin şehit düştü. Siyonist Rejim İsrail medya organları ise  son günlerde Siyonist ordusundan naklen   Lübnan Hizbullah Hareketinin bu saldırıyı telafi etmek istediğini ve misillemede bulunacağını yazdılar.  Bu durum ise işgal altındaki topraklarda  korkuya ve paniğe neden olmuştur. 

El Meyadin kanalı ise 25 Temmuz Cumartesi günü ise  Telaviv’in   bu hususta Birleşmiş Milletler Teşkilatı aracılığı ile  Lübnan Hizbullah Hareketine mektup yazdığını  bildirdi.  Bu mektupta   Telaviv’in    Hizbullah üyesi Ali Muhsin’in bölgedeki varlığından haberdar olmadığı ayrıca onu öldürmek gibi bir  niyetin de söz konusu olmadığı belirtilmiştir.  Siyonist Rejim İsrail dışişleri bakanı  Gabi Ashkenazi ise BMT’na bir mektup göndererek bu hususu onaylamış oldu. 

Siyonist Rejim İsrail’in    Hizbullah’ın karşılık vermesi ve misillemede bulunmasından  duyduğu korkunun bir başka göstergelerinden biri de  Siyonist sınırlarının Kuzey bölgelerinde ve  Kuzey komutanlığının Batı bölümünde düzenlenmesi planlanan  geniş çaplı  tatbikatın  iptal edilmesidir. 

Burada sorulması gereken soru ise  İsrail’in neden bu kadar Lübnan Hizbullah Hareketinin gücünden korku duymasıdır? 

İsrail neredeyse Lübnan Hizbullah Hareketinin  akıtılan şehit kanından vaz geçmeyeceğinden emin olup bir diğer yandan da  Hizbullah hareketinin yaptığı uyarılarında ciddi ve kararlı olduğunu ve pratikte de hepsini hayata geçireceğini biliyor. 2006 yılında yaşanan 33 günlük savaşta olduğu gibi Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah  en kısa sürede vaatlerini  hayata geçirmiştir. 

 Geçen yılda da   Siyonist Rejim İsrail’in  Şam çevresine saldırısının ardından iki Hizbullah Hareketi mensubunun şehit düşmesinden sonra Seyyid Hasan Nasrullah misilleme ve intikam sözü vermiş. Bu saldırılardan sadece bir hafta sonra ise  bu intikam ve misilleme vaadi gerçekleştirildi. Bu yüzden Siyonist uzmanlar da   geçmişte Hizbullah hareketinin İsrail karşıtı tehditlerini  hayata geçirdiğini hatırlatmaktadırlar.   Buna paralel olarak İsrailliler  Hizbullah hareketi askeri kolunun yüksek askeri kabiliyetlerinden de haberdardırlar. 

Bu husustaki bir başka önemli nokta ise İsrail’in    Netanyahu kabinesinin son haftalarda iyice baskı gördüğü ve halk protesto gösterilerince eleştirildiği bir sırada Şam etrafına saldırı gerçekleştirmesidir.  

 Cumartesi günü de  peş peşe beşinci hafta olarak  Binyamin Netanyahu’nun başına buyruk yolsuzlukla harmanlanan siyasetlerini  eleştiren protestocular   Siyonist başbakanının  ikamet ettiği binanın önünde gösteriler düzenlediler.  İsrailli protestocular  şimdiye kadar görülen Netanyahu karşıtı en büyük çaplı gösterileri düzenleyip başbakanın istifasını istediler. 

  Koronavirüs salgınının neden olduğu sorunlar ve genel olarak sağlık sıkıntıları  ayrıca insanların  ekonomik sorunları ve Netanyahu’nu yolsuzluk dosyaları   itirazların asıl nedeni olsa da   ancak  Siyonist protestocular   Netanyahu kabinesinin siyasetlerinin  durumu daha da vahimleştirdiğini savunuyorlar. 

 Bu çerçevede Siyonist Rejim başbakanı Binyamin Netanyahu’nun   Batı Şeria’nın yüzde 30’unun işgal altındaki topraklara ilhakta ısrarı bu girişimlerden ve siyasetlerden biriydi.  Gerçekte Siyonist protestocular   Netanyahu’nun savaştalep davranışlarının  kamuoyunu saptırma doğrultusunda olduğunu düşünüyorlar.  Siyonistler şimdi de  Netanyahu kabinesine  savaştalepliğin iç itirazları ve protestoları durduramayacağını  tam olarak bu süreci şiddetlendireceğini  anlatmak istiyorlar.    Nitekim halihazırda her türlü savaş  Siyonist topraklardaki sıkıntıları ve sorunları daha da doruğa taşıyacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu