Filistin

İsrail işgal yönetimi Batı Şeria’daki direnişin alevlenmesinden endişe ediyor

İsrail güvenlik uzmanları, Batı Şeria’da işgal güçlerinin aralıksız baskınları ile Yahudi yerleşimcilerin sistematik ırkçı saldırılarına tepki olarak başlatılan direniş eylemlerinin büyüyerek kontrolden çıkmasından endişe duyduklarını ifade ediyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın İsrailli yetkililere dayandırdığı bilgilere göre, Filistin topraklarında terör estiren Yahudi yerleşimciler, yolları kesiyor, lastikleri yakıyor, güvenlik görevlilerini hedef alıyor, Filistinlilere sopa ve taşlarla saldırıyor, özel araçlara büyük çaplı zararlar vermekle yetinmeyip bölgede kaosun ve istikrarsızlığın hâkim olması için gece gündüz çalışıyor.

Söz konusu haberde, kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren Filistin halkının hayatını daha da zorlaştıran Yahudi yerleşimcilerin, 2020 yılında 370’den fazla şiddet olayına karıştığına dikkat çekildi. Ayrıca yerleşimcilerin, İsrail güvenlik güçlerine karşı da 42 vukuata imza attığı kaydedildi.

Diğer taraftan İsrail askerleri korumasındaki Yahudi yerleşimciler, buldukları her fırsatta Filistinli sivillere saldırıyor, Mescidi Aksa başta olmak üzere İslami değerlere yönelik çirkin baskınlar düzenliyor. Bu duruma tepki gösteren Filistinli direnişçilerle Yahudi yerleşimciler arasında sık sık arbede yaşanıyor.

İsrailli siyasi isimler, aşırı sağcı Yahudi yetkililerin ırkçı söylemlerinin, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında büyük oranda etkili olduğunu belirtiyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Buralarda ve plansız inşa edilen yerleşim alanlarında ikamet eden 700 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu