FilistinGenel

İsrail’in ‘stratejik fikir babası’: Hamas İsrail’e üstün geldi; yarın İran’la savaşa girersek ne yapacağız?

Winograd Komitesi üyesi olan ve İsrail stratejisinin ‘fikir babası’ olarak adlandırılan Prof. Yehezkel Dror, İsrail’in Gazze’de yaşadığı yenilgiyi itiraf ederek en kısa zamanda bu savaşla ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi.

İsrail’de yayın yapan Kanal 2 Televizyonu, Winograd Komitesi üyesi olan ve İsrail stratejisinin ‘fikir babası’ olarak adlandırılan Prof. Yehezkel Dror’un şu sözlerini aktardı: “Benyamin Netanyahu Hükümeti’nin şu 4 kararı alıp bir an önce uygulaması gerekiyor: Birincisi, savaş bittikten sonra soruşturma komitesi kurulmalıdır. İkincisi, henüz savaşın başlarında İsrail’in hava gücünün neden başarısız olduğu araştırılmalıdır. Üçüncüsü, esirlerin Filistinli gruplar tarafından kaçırılması durumunda uygulandığı söylenen “Hannibal(esir alınmasını önlemek için vurmak)” emriyle ilgili soruşturma başlatılmalıdır. Dördüncüsü, İsrail ordusunun henüz daha ilk saldırıda başarısız olmasının sebepleri araştırılmalıdır.”

Prof. Dror sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu savaşın sonuna gelindiğinde operasyonun ilk gününden son gününe kadar tüm ayrıntılarını incelemek üzere bir komite kurulması şart… Neden daha önceden tünellerin etkisini fark edemedik? Neden operasyon sonuçlanmamış olmasına rağmen operasyonu bitirdiğimizi açıkladık? İsrail ordusu ve siyasetçileri arasındaki ilişki ne durumda? Hamas’la aramızda bitmek bilmeyen bir çekişme var. Ve bizim çalışmalarımızı artırarak güçlenmemiz gerekiyor.

Gerçekleri açıklayacak olan komitenin, Winograd Komitesi’ne benzeyen bağımsız bir komite olması gerekiyor. Böyle bir çalışma suçluları araştırmayı hedeflemiyor. Bana güvenin. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bunun sonucunda çok büyük bir şey geçmeyecek elimize. Benim asıl amacım bu savaştan doğru şekilde ders alınması… Söz konusu komitenin amacı gerçekten gereken dersin alınmasını sağlamaksa herkese ve her birime ulaşacak nitelikte olması gerekiyor. İkinci Lübnan Savaşı’nda da, Gazze saldırıları esnasında da yaşanmış olan bir takım başarısızlıklar var. İsrail’e günlerce füzelerle saldırılmasına rağmen bunun bedeli ödetilmedi mesela.

Üstelik her iki savaşta da saldıranlar siviller değildi. Ne Gazze’de ne de Lübnan’da… Saldıranlar Hamas ve Hizbullah’tı. Üstelik söz konusu gruplar ciddi anlamda karşılık görmediler. Biz elimizden geleni yapmadık anlamında söylemiyorum bunları. Ancak bunlar gerçek… Bu mesele bizim savaş yöntemlerimizi sorgulatan bir mesele… Gazze’ye yönelik saldırılar ilk başladığında etkili bir darbe vuramamış olmamız aynı şekilde sorgulanması gereken bir durum… Hizbullah Savaşı’nın ilk 4 gününde İsrail güçlü bir karşılık vermişti. Ancak Gazze Savaşı’nda kara harekâtı başlatılırken sonucu planlanmadı. Savaşın daha ilk günlerinde bile güçlü bir başarı kaydedildiğini söyleyemiyoruz.”

Dror, Hannibal emriyle ilgili soruşturma yapılmasını da talep etti. Söz konusu emir, İsrail askerlerinin öldürülmeleri pahasına esir düşmelerinin engellenmesi anlayışına dayanıyor. Dror, bu emrin İkinci Temmuz Savaşı(2006)’nda uygulandığını söylüyor: “Öncesinde sivillerin olmadığı bir alanda uygulanan bu emir daha sonra kalabalık mekânlarda da uygulanmaya başladı. Ancak her ne şekilde olursa olsun söz konusu emirle ilgili gerçekleri anlatacak olan komitenin bir açıklama yapması gerekiyor.”

Bu bağlamda sözlerini sürdüren Dror şunları söyledi: “Hamas Hareketi İsrail ordusuna teknik üretim anlamında üstün geldi.” Haaretz’de de yer alan ifadelerinde Dror “Ordu da Güvenlik Kurumu da gelişim anlamında başarısız oldu” dedi.

Hamas’ın üstün gelmesinden memnun kalmadığını ifade eden Dror, “Küçük bir örgüt… Sınırlı imkânları var. Buna karşılık İsrail’in savaş teknolojisi anlamında gücü ortada… Görünen o ki, İsrail Güvenlik Kurumu Hamas’ın savaş gücünün ve dini taassubunun farkına varamadı” dedi.

“İsrail ordusunun çevresel koşulları, bölgedeki değerleri, örgütün yapısını ve psikolojik arka planını iyi tespit etmiş olması gerekirdi. Ancak bu bilgilere ulaşmak da standart bir istihbarat servisi üzerinden imkânsız…” diyen Dror sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrail’in Hamas’a karşı koymadaki başarısını konuşurken bu anlamda etkili olan sınırlayıcıların da bilinmesi gerekiyor. Mesela Hamas’a karşı koymayı savaşın temel hedefi olarak tanımlayan İsrailli siyasetçiler, Hamas’ın müzakereler üzerinden silahsızlandırılabileceğini düşünerek hareket ettikleri için büyük bir hata yaptılar. Hamas’ın ve Gazze’nin silahsızlandırılmasının tek yolu Gazze’nin işgali ve Hamas yönetimine el koymakla mümkündür.”

İsrail’in “stratejik fikir babası” son olarak şunları söyledi: “Daha tehlikeli stratejik sıkıntılarla karşılaştığımızda ne yapacağız? Mesela Ürdün yönetiminin çöküşü bizim için bir felaket anlamı taşıyor. Ya da nükleer güce sahip olan İran’la savaşa girmemiz durumunda nasıl bir çözüm geliştireceğiz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu