GenelSuriye Düşmanları

İsrailli Komutan: Hizbullah savaşa hiç olmadığı kadar hazır

İsrail rejiminin topçu yetkilisi Albay Yaron Formosa Çarşamba günü Ynetnews ile yaptığı bir röportajda, “Hizbullah’ın Suriye’deki savaşa müdahalesi onun İsrail ile bir savaş için hazırlıklarını kesintiye uğratmadı bilakis bunun aksi doğrudur”, dedi.
Formosa, devamla, Hizbullah İsrail ordusunun faaliyetlerini sınır boyunca çok yakından izliyor, dedi.
Albay Formosa, “Ağır silahlarımızın pozisyonlarını işaretliyorlar. Böylelikle bir savaşta onları hedef alabilirler”, dedi.
Formasa sözlerine, Hizbullah savaşçıları Suriye’de militanlara karşı çatışmada kullanmaları sebebiyle gelişmiş silahların kullanımında usta oldular, diyerek devam etti.
Formosa, “Hizbullah İsrail’i hedefleyen on binlerce rokete sahip ve bunlara karşı sadece ağır silahlar veya hava kuvvetleriyle bir faaliyette bulunmamız mümkün değil”, dedi.
Tel Aviv rejimi Lübnan’a karşı 2000 ve 2006′da iki savaş başlattı. Çoğu siviller olmak üzere yaklaşık 1.200 Lübnanlı 2006′daki 33 Gün Savaşı’nda öldürüldü.
Her ikisinde de Hizbullah savaşçıları İsrail kuvvetlerini yenmiş ve Tel Aviv’i hiçbir amacını gerçekleştirmeksizin geri çekilmek zorunda kbırakmıştı.
Ağustos 2012′de Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Direniş hareketi Lübnan’ı savunmak için yetenek ve cesaretin her ikisine de sahip ve şayet Tel Aviv Lübnan’a karşı bir savaş başlatırsa, Hareket’in füzeleri İsrail içindeki bazı hedeflere ateşlenmeye hazırdır, dedi.
Nasrallah, “Halkımızı ve ülkemizi korumak için onları kullanmak zorunda kalırsak bunu yapmaktan çekinmeyeceğiz…. Ve bu yüz binlerce siyonistin hayatını cehenneme çevirecek. Gelecekteki muhtemel bir savaş İsrail’e çok pahalıya mal olacak ve Lübnan’a karşı 2006′daki savaş ile kıyaslanmayacak” diye uyarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu