Genel

İtalya, Gazzelilere 350000 Euro’luk yardım malzemesi gönderdi

İtalya, Gazzelilere yapacağı 2 milyon Euro’luk yardımın 350 bin Euro’luk ilk kısmını BM aracılığıyla ulaştırdı

İtalya, Birleşmiş Milletler aracılığı ile Gazzelilere 350 bin Euro değerinde yardım malzemesi gönderdi.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Lapo Pistelli’nin eşliğinde çadır, battaniye, jeneratör, su arıtma cihazı, sağlık-hijyen kitleri gibi ilk yardım malzemelerini taşıyan uçak Tel-Aviv’e ulaştı.

Uçaktaki insani yardım malzemeleri Tel-Aviv Havalimanı’ndan Kudüs’e getirilerek, Gazze’deki çatışmalardan etkilenen kadın, çocuk ve yaşlı nüfusa dağıtılmak üzere BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (BMMYK) yetkililerine teslim edildi.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Pistelli, BMMYK Kudüs ofisinde düzenlediği basın toplantısında, bu yardımın, Gazze için planlanan 2 milyon Euro’luk yardım peketinin bir parçası olduğunu söyledi.

Pistelli, “Bu yardım, çatışmaların bedelini en ağır şekilde ödeyen Filistin halkına yakınlığımız ve dayanışmamızın somut bir ifadesidir” şeklinde konuştu.

BMMYK Genel Komiseri Pierre Krahenbühl de gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’ye yardım gönderdiği için İtalya’ya teşekkür ederek, bunun Gazze halkına güçlü bir dayanışma mesajı anlamına geldiğini belirtti.

Gazze’de yerinden edilen birçok kişinin artık dönecek bir evi olmadığını söyleyen Pierre, “Filistinlilerin kayıplarını bir istatislik olarak göremeyiz” ifadesini kullandı.

BMMYK’nın Kudüs ofisinden Gazze için yola çıkan 30 yardım TIR’ına, Italya’nın yanı sıra Katar, Birleşik Arab Emirlikleri ve Kudüslü Filistinlilerinde katkıda bulduğu bildirildi. Yardım tırlarının Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nı geçerek BM yetkilileri tarafından Gazzelilere ulaştırılacağı bildirildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini geçen hafta parlamentoda, Gazze için açıkladığı daha büyük bir acil yardım planının bir parçası olduğu bildirildi.

Gazze’deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında dün saat 08.00′de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı. Mısır’ın ateşkes önerisinin İsrail ve Hamas tarafından kabul edildiği bildirilmişti.

Gazze’de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail’in havadan, karadan ve denizden düzenlendiği saldırılarda 426′sı çocuk, 246′sı kadın, 79′u yaşlı bin 868 kişinin hayatını kaybetti, 2 bin 877′si çocuk, bin 853′ü kadın, 374′ü yaşlı 9 bin 563 kişinin yaralandı.

Batı Şeria’da 12 Haziran’da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz’da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz’da “Koruyucu Hat” adı altında Gazze’ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu