Genel

İtalya: İran, Cenevre-2 Konferansı’na katılmalı

İtalya meclisi dış siyaset komisyon başkanı Pir Ferdinando Kazini, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye konusunda barışçı bir çözüm yolu bulunması amacıyla Cenevre’de yapılacak olan konferansa katılması gerektiğini zira İran’ın başta Suriye olmak üzere bölge meselelerinde etkili bir ülke olduğunu söyledi.

Dün Tahran’da İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaeddin Burucerdi ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan İtalyan yetkili, İran’ın başta Suriye olmak üzere Irak, Afganistan gibi bölge ülkeleri gelişmelerinde olumlu rolü olan bir ülke olduğunu belirterek bu açıdan İran’a destek verdiklerini söyledi.

İtalyan yetkili, İran’ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanma hakkına da temas ederek, ‘İtalya, bu konuda İran’a tam destek vermektedir’ dedi.

Sözkonusu görüşmede Burucerdi de, iki ülke ilişkilerinde köklü ve tarihi bir geçmişin olduğunu hatırlatarak, İtalya’nın İran toplumunda olumlu bir konuma sahip olduğunu, İran meclisinin İtalya ile ilişkilerin geliştirilmesine de destek verdiğini söyledi.

İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaeddin Burucerdi, ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesini İran’ın dış siyaset önceliklerinden olarak nitelerken, İran İslam Cumhuriyeti’nin Amerika’nın düşmanca siyasetleri karşısında kendi çıkarlarını sonuna kadar savunacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı