GenelSuriye Dostları

İzzeddin el-Kassam Tugayları: Hizbullah’ın yanında İran İslam Cumhuriyeti’nin emrindeyiz

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Hizbullah ve İran konusuna ilişkin tavrını netleştirdi.

El-Kuds el-Arabi gazetesinin Hamas içerisindeki güvenilir kaynaklarına dayandırdığı haberinde İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Hizbullah ve İran’la ilişkisini koruma yönünde karar aldığını duyurdu.

Gazze’deki İzzeddin el-Kassam Tugayları içerisinde ağırlığı olan üst düzey komutanlar, sözde Müslüman Alimler Birliği Başkanı NATO Şeyhi Yusuf el-Kardavi’nin Cuma hutbesinde, Hizbullah ve İran’la ilgili suçlamaların kabul edilemez olduğunu söylediler.

Hamas’ın Siyasi Bürosu’na bir mektup gönderen İzzeddin el-Kassam Tugayları, Lübnan İslami Direnişi Hizbullah’la ittifakını koruma kararını açıkladı. Mektupta, Kudüs’ün parayla kurtarılmayacağını belirten İzzeddin el-Kassam Tugayları, İran’ın Filistin direnişini silahla desteklemesine işaretle “Kudüs, silah gücüyle kurtarılır” dedi.

Haberin devamında el-Kuds el-Arabi, Hamas’ın önde gelen liderlerinden Mahmud Zahar ve Gazze’deki tüm liderlerin, İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndaki bu iradeyi desteklediğini vurguladı.

El-Kuds el-Arabinin görüşlerine başvurduğu aynı kaynaklar, İzzeddin el-Kassam Tugayı Komutanı Mervan İsa’nın da aralarında bulunduğu bir Hamas heyetinin, İran’la olan yıllara dayalı ittifakını koruma ve güçlendirmek için Tahran’da bulunduğunu bildirdi.

Hamas’ın Siyasi Bürosu’na Pazartesi günü ulaştırılan mektupta İzzeddin el-Kassam Tugayları, direnişin Katar’la İran arasında tercihe zorlanmaması gerektiği belirtilirken, zorlama halinde direnişin tercihinin İran’dan yana olacağı ifade edildi.

Mektupta İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın özellikle de son savaşta İsrail’in iç noktalarına füze fırlatılmasının, Katar’la değil İran ve Hizbullah’la olan ittifakın sonucu olduğu vurgulandı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, İran’la olan ittifakın Katar’dan gelecek mali desteğin sona ermesine yol açsa da devam etmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı