Genel

Javier Solana: İran’ın Cenevre-2′ye davet edilmemesi hatadır

AB eski Dışişleri Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Solana, İran’ın Cenevre-2 konferansına davet edilmemesini hata olarak niteleyip “Telafi için henüz vakit var” dedi.

AB eski Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana dün yaptığı bir açıklamada, İran’ın Suriye’yle ilgili Cenevre-2 konferansına davet edilmeyişini yanlış bir girişim olarak tanımladı.

BM Teşkilatı önceki gün, önümüzdeki 22 Ocak’ta İsviçre’nin Montero kentinde Suriye barışıyla ilgili düzenlenecek konferansa katılacak ülkeler arasında İran’ın adının yer almadığını açıkladı.

İran’ın bu konferansa katmasına engel olan ABD, İran’ın Cenevre-2’ye katılabilmesi için önce Cenevre-1 konferansı şartlarını kabul etmesi gerektiğini ileri sürüyor. İslami İran da, bu konferansa katılmak için hiçbir ön şartı kabul edemeyeceğini defalarca vurguladı.

Solana dün, kendi Twitter sayfasında BM Teşkilatının tavrına tepki göstererek “İran’ın Suriye barışıyla ilgili Cenevre-2 konferansına davet edilmemesi bir hatadır, ama bu hatanın telafi edilmesi için henüz vakit var” diye kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı