GenelSuriye Düşmanları

John Kerry: Rusya bir çok konuda bize yardım etti, Bunu görmezden gelemeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığına aday gösterilen John Kerry, Suriye konusunda Rusya ile işbirliğini sürdürmekten yana olduklarını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilen Senatör John Kerry, Rusya-Amerika ilişkilerini iyileştirmenin önemine dikkat çekerek, Suriye konusunda Rusya’yla işbirliğine gidilmesi gerektiğini söyledi.

Dün Senatoda yaptığı konuşmasında Kerry, “Rusya’yla ilişkileri normalleştireceğimizi ümit ediyorum. Suriye konusunda Rusya’nın desteğine ve yardımına muhtacız. Rusya bir çok konuda bize yardım etti. Bunu görmezden gelemeyiz” dedi.

Amerika’nın attığı bazı adımlara karşı Rusya’nın olumsuz tepki verdiğinin altını çizen Kerry, “Bu, beklenen bir şeydi. Çünkü Ruslar, verecekleri yanıtlar hakkında bizi daha önceden uyarmıştı” dedi.

Rusya’nın Sesi Radyosu ise haberinde Kerry’nin “Biz Suriye muhalefetinin bir an önce başa geçerek Beşşar Esad’ın görevini bırakması gerektiğini düşünüyoruz. Rusya konumunu değiştirip bizim gibi Esad’ın gitmesi gerektiğini düşünse dahi Ruslar farklı yöntem ve zaman dilimleri ile konuya yaklaşıyor. Devlet görevlisi olarak benim görevim herkesin konumlarını birleştirip genel bir görüş ortaya çıkarmaktır. Amerika Rusya ile Suriye konusunda diyaloğu sürdürmek, onun konum ve önerilerini dinlemek niyetindedir” dediğini bildirdi.

İran’ın nükleer silaha ulaşmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Kerry, Filistin sorununda iki devletli çözüm girişiminin başarısız olmasının felaket olacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı