Filistin

Kanser hastası Filistinli esir 20 yıldır işgal zindanlarında

İşgal altındaki Kudüs sakinlerinden olan ve kanser hastalığına yakalanan Filistinli esir Yasir Muhammed Rubaiya işgal rejimi zindanlarında 20. yılına giriyor.

20 Haziran 2001 tarihinde işgal altındaki Askalan’da tutuklanan Esir Rubaiya, üç yıl boyunca gözaltında tutulmasının ardından hakkındaki cinayet teşebbüsü suçlamasından ötürü müebbet cezasının yanı sıra 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1974 yılında el-Ubeydiye kasabasında doğan esir Rubaiya, evli bir Filistin vatandaşı. Ayrıca tutuklandığında 40 günlük olan “Muhammed” adında bir erkek ve 1 yaşında bir kız çocuk babasıdır. Ailesi işgal altındaki Kudüs’ün doğusunda el-Ayzeriyye beldesinde yaşıyor.

Sağlık durumu kritik

Karaciğer ve kolon kanseri olan Esir Yasir Rubaiya, zor koşullar altında, kasıtlı tıbbi ihmaller ve sağlık hizmetlerinden yoksun bir şekilde işgal hapishanelerinde tutulmaktadır.

Rubaiya’ya 2007 yılında karaciğerinin bir kısmının alındığı bir ameliyat geçirmesinin ardından beş yıl sonra kolon kanseri teşhisi konuldu. Bağırsaklarındaki problemden ötürü yeni bir operasyon gerçekleştirildi.

İşgal rejiminin kendisine gerekli tedaviyi zamanında sağlamadığı için sağlık durumu ciddi bir şekilde ağırlaşan esir Rubaiya, 2017 yılında vefat eden babasına veda dahi edemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu