GenelIrak Gerçekleri

Kanun Devleti Koalisyonu hükümet kurma çalışmalarına yardımcı oluyor

Irak’ta Nuri El Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu, Ulusal İttifak’a iki aşamalı hükümeti kurma teklifi getirdi.

Irak’ta Nuri el-Maliki’nin başkanlık ettiği Kanun Devleti Koalisyonu’nun, Ulusal İttifak’a iki aşamalı hükümeti kurma teklifi getirdiği bildirildi.

Koalisyon liderlerinden Muhammed es-Sayhud, “Hükümeti kurmakla görevli Haydar el-İbadi’ye kabinenin oluşturulması sorununu aşmak için bir öneri sunduk. Önerimiz, ilk olarak Ulusal İttifak ve anayasal süreç içinde gerçekleştirilmesi imkansız şartlar koymayan partilerin, bakanlıklar için adaylarını sunması, ikinci olarak da henüz adaylarını açıklamayan partilerle bakanlıkların tamamlanmasından oluşuyor” dedi.

Önerinin, Ulusal İttifak’ı içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtaracağına işaret eden Sayhud, “Böylece Irak anayasasına aykırı istekleri olan bazı partilerin isteklerine boyun eğmek zorunda kalınmamış olacak” diye konuştu.

Irak Ulusal İttifakı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, başbakan ve meclis başkan yardımcılığı makamlarının kendi adaylarına verilmesini talep ediyor. Sünni taraflar ise içişleri ve savunma bakanlıkları gibi emniyetle ilgili bakanlıkları ve dışişleri, maliye, petrol gibi bakanlıklardan bazılarını istiyor.

Irak’ta 2003′te gruplar arasında varılan gayrıresmi anlaşmaya göre, cumhurbaşkanı Kürtlerden, başbakan Şiilerden, meclis başkanı ise Sünnilerden seçiliyor.

Son seçimlerde, Başbakan Nuri el-Maliki’nin lideri olduğu “Kanun Devleti Koalisyonu” 92, “Muttehidun Bloku” 23, “Şii Koalisyonu” 29 ve “Vataniyye Bloku” 21 sandalye elde etmişti. Hükümeti kurmak için 328 sandalyelik parlamentoda 165 oyun gerektiği Irak’ta, Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı kesin sonuçlara göre, hiçbir parti hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı. Cumhurbaşkanı Fuat Masum ise 11 Ağustos’ta Ulusal İttifak’ın adayı İbadi’yi hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu