Genel

Karlov cinayetinin arkasında Halep’in kurtarılmasını istemeyenler var

Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesinin vahşi bir terör eylemi ve meydan okuma olduğunu belirten İran Dışişleri Bakan Danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, olayı şiddetle kınayarak terörün kökünün kazınması ve Suriye’nin kurtarılması için tüm güçleri seferber olmaya çağırdı.
Türkiye’de düzenlenen İran ve Rusya karşıtı gösterilerin tüm Türklerin duygularını karıştırdığını söyleyen Şeyhülislam, “Düşmanlar, huzurumuzu bozmak ve bölgeyi istikrarsızlaştırmak için bu fırsattan yararlandı. Tüm bunların arkasında Siyonist rejim ve bazı Arap monarşileri dahil terörü besleyenler var. Bu trajedinin büyük bir titizlikle araştırılması gerekir. (Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey) Karlov cinayetinin gerçek organizatörleri bulunmalı” dedi.
Halep operasyonu sırasında sivil kayıpları önlemek için İran’ın büyük çaba harcadığını kaydeden Bakan Danışmanı, “Ama bölgede kriz tohumlarını eken düşmanlarımızın ve Halep’in kurtarılmasının karşısında olanların propagandaları, saygın diplomata yönelik bu barbarca cinayete yol açtı” diye konuştu. İran, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlarının bugün Moskova’da yaptığı toplantıya dikkat çeken Şeyhülislam, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Bana göre, bu toplantının en önemli maddesi, tüm Suriye’nin kurtarılması için güçlerin seferber edilmesi. Halep kurtarıldıktan sonra bu amaca da ulaşılacağı yönünde umut doğdu. Eğer birileri daha önce hata yaptıysa şimdi bu hatayı bir daha tekrarlamamak için düşünülmesi zamanı. Yapıcı rol oynamaya hazır her siyasi güçten destek alacağımız bir zaman. Büyük ya da küçük, etkili ya da etkisiz her bir oyuncuyu kabul eder ve destekleriz. Ama kendini sadece yıkım için hazırlayanlar ortaya çıkarsa onlara karşı da savaşacağız. Hepimizin barışa, güvenliğe, dostluğa, istikrara, huzura ve refaha ihtiyacı var.”
Düşman terörist güçler tarafından dışarıdan yaratılan Suriye krizinin tüm ülkeleri tehdit ettiğini kaydeden İranlı diplomat, “Birbirimize yardım eli uzatmalıyız. Kesinlikle sadece yapıcı girişimleri kabul edeceğiz. Suriyeli sığınmacılar evlerine dönmeli. Ülkelerinin geleceği sadece Suriye halkı tarafından belirlenmeli. Bazı ülkelerin bazı liderleri tarafından değil. Moskova toplantısında dışişlerimizin kabul ettiği strateji bu yönde” ifadelerini kullandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu