GenelSuriye Dostları

Kasım: Direniş Grupları değil Batı Yaka’daki güvenlik birimleri dağıtılmalı

En-Necah Üniversitesi öğretim görevlilerinden analist ve siyasi bilimler profesörü Abdüssettar Kasım, Filistin direniş gruplarının askeri kanatlarının değil, Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin dağıtılması gerektiğini söyledi.

Kahire’deki son uzlaşı görüşmeleriyle ilgili sızdırılan Fetih Hareketi’nin uzlaşının tamamlanması için direniş silahına el konulması, İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın dağıtılması ve Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin olduğu gibi bırakılması konusunda ısrar edeceği haberlerine şaşırdığını belirtti.

Uzlaşının tamamlanmasını engelleyen asıl faktörün direniş gruplarının askeri kanatları değil Batı Yaka’daki güvenlik birimleri olduğunu ifade eden Kasım, direniş gruplarının askeri kanadının görevinin işgalciyle mücadele; Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin görevinin ise tam tersine işgalciye hizmet olduğunu söyledi.

Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin Filistin’deki bölünmenin asıl sebebi olduğuna dikkat çeken Kasım, çözümün ise Batı Yaka’daki tüm güvenlik birimlerinin dağıtılması ve sadece polis teşkilatının bırakılmasında olduğunu ifade etti.

Gazze’deki güvenlik durumunun Batı Yaka’dan farklı olduğunu kaydeden Kasım, Gazze Şeridi’nin abluka altında olmasına rağmen işgal altında olmadığını, Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinden ise “terörist” oldukları iddiasıyla direnişçileri yakalamasının istendiğini söyledi.

Filistinli siyasi bilimler uzmanı, yakın zamanda uzlaşının sağlanacağını tahmin etmediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı