Suriye Düşmanları

Kasım Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme

ABD Başkanı Donald Trump’ın, General Kasım Süleymani’nin şehit edilmesi emrini, İran’ın ABD’ye ait Global Hawk tipi insansız hava aracını düşürmesinin ardından verdiği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump, General Kasım Süleymani’nin şehit edilmesi emrini, geçtiğimiz Haziran ayında, İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından verdi.

ABD yönetiminde çalışmış ve halen çalışan üst düzey yetkililere dayanarak yaptığı habere göre dönemin ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, İran’ın Haziran ayında bir ABD dronunu düşürmesinin ardından Trump’tan buna cevap vermesini istedi. Trump da bir ABD’linin İran tarafından öldürülmesi şartına bağlı olarak General Süleymani’nin şehit edilmesine izin verdi.

Yetkililer ,Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da o zaman bu kararı desteklediğini söyledi.

ABD yönetimi, Süleymani’nin şehit edilmesine gerekçe olarak bu ayın başlarında Amerikalı bir müteahhidin öldürülmesini gerekçe göstermesi ABD’de tartışmaları alevlendirmişti.

ABD’li yetkililer Süleymani’nin ABD’yi hedef alacak bir saldırı hazırlığı içinde olduğu için şehit edilmesi gerektiğini iddia etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı