GenelSuriye Dostları

Kasımi: Suudilerin diplomasisi bölgede güvensizlik ateşini körüklemiştir

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi Arabistan veliaht halefi ve savunma bakanının Amerika’daki sözlerine tepki olarak, Suudilerin yalanlara dayalı “hayalci” diplomasisinin bölgede savaş, istikrarsızlık ve güvensizlik ateşini körüklediğini söyledi.
Arabistan veliaht halefi ve savunma bakanı Muhammed bin Sultan bugün sabah saatlerinde Amerika savunma bakanı james Mattis ile Washington’da yaptığı görüşmede, İran’ın teröristlere verdiği destek nedeni ile bölge ve dünyanın tehlikede olduğunu iddia etti.
Kasımi bugün öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada, ” Arabistan bölgenin gergin son yıllarında, bölgesel bir aktör olarak istikrar ve huzurun sağlanması için hiç bir yardımda bulunmadığını, hatta Suriye’de terörist gruplara destek vererek, maalesef Yemen’de savaş başlatarak, bölgede savaş, istikrarsızlık ve güvensizlik ateşini körüklediğini” belirtti.
Kasımi, Muhammed bin Salman’ın yalana dayalı “hayali” diplomasinin, savunmasız Yemen halkına karşı Suudiler savaşının koordinatörlerinden biri olduğu, Suriye’de, Bahreyn’de, bölge ve dünya ülkelerinde terör ve vahşet simgesi olarak, çaresizlikten kaynaklanan alakasız bir konuşmada bölgenin diğer ülkelerini terörizme destek vermekle suçlayacak kadar ilerlediğini söyledi.
Dışişleri bakanlığı sözcüsü bölge tarihinin, petro dolarlarına dayanarak, güvenliği satın alabileceklerini hayal eden evhamlı ülkelerin, dış aktörlere yeşil ışık yakanların hata yaptıklarını öğrettiğini; zira bölge dışı güçlerin daha önceki müdahalelerinin ülkelerin güvensizliğinden başka bir sonucu olmadığının bilindiğini de sözlerine ekledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu