Suriye Düşmanları

Katar Başbakanı: Suriye’ye karşı para vererek bazı ülkeleri satın aldık

Katar Başbakanı Hamad bin Casim bazı ülkelerin Suriye konusunda karşıt bir tutum takınma karşılığında kendilerinden para istediğini açıkladı.

Lübnan’da yayımlanan ed-Diyar gazetesinin haberine göre Katar Başbakanı Hamad bin Casim Al-i Sani, Washington’da yapılan ve Amerikalı üst düzey siyasilerin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantıda Suriye’de rejimi devrime çabalarının çıkmaza girmesinden dolayı eleştirilerde bulundu.

Bazı ülkelerin Suriye karşıtı kampta yer almak için kendilerinden büyük miktarlarda para istediğini belirten Hamad bin Casim, “Katar, bu tür talepleri karşılayamaz. Bazı ülkeler, Suriye konusunda bizimle birlikte hareket etmek için bizden onlarca milyar Dolar talep etti” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi’nin bile bu konuya dahil olduğunu belirten Hamad bin Casim, “Nebil Arabi, Suriye konusunda tereddütlü ülkeleri ikna edebilmek için bizzat benden kendisine 50 bin Dolar vermemi istedi” dedi.

Suriye’ye sınır komşusu olan Ürdün’ün talepleriyle ilgili de açıklamada bulunan Hamad bin Casim, Ürdün’ün de Suriyeli muhaliflere askeri ve insani yardım ulaştırılması için Ürdün topraklarında bir bölge oluşturma adına yılda 3 milyar Dolar istediğini söyledi.

Ürdün’ün talepleri arasında Ürdün’ün ihtiyacı olan doğalgazın karşılanması ve 2012 dünya kupası projesi kapsamında on binlerce Ürdünlüye iş verilmesi de bulunduğunu belirten Hamad bin Casim, bu konuyla ilgili olarak Ürdün’le müzakerelerin sürdüğünü açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu