Genel

Katar başbakanından Suriye konusunda açıklama

Katar başbakanı Suriye’de ‘iç savaş’ nitelemesine karşı çıkarak, Suriye’de savaşın, Suriye yönetiminin halkına karşı bir savaş olduğunu iddia etti.

Arap Pres sitesinin haberine göre, Katar başbakanı Hamd Bin Casım Bin Caber es’sani, BM’lerin Suriye özel temsilcisi Ehzer İbrahimi’nin Suriye’de yaşanan buhranı ‘iç savaş’ olarak nitelemesine karşı çıkarak, “Suriye’de iç durum gerçekte savaştır” iddiasında bulunarak, bu savaşın iznin de gerçekte daha ilk baştan Suriye devleti,uluslar arası toplum ve güvenlik konseyi tarafından çıktığını iddia etti.

Katar başbakanının bu açıklaması, Suriye buhranında Katar’ın olumsuz rolünün her kes tarafından bilindiği bir ortamda ypılıyor. Zira Katar, Türkiye, Arabistan, Amerika ile işbirliği yaparak, Suriye’deki silahlı terörist gruplara hem askeri hem de mali yardımını hala da sürdürmektedir.

Bu arada Katar yetkilileri, Suriye’de meşru yönetimin devrilmesi gerektiğini ise açık bir şekilde dile getirmekten çekinmemektedir.

Bu arada başta İran olmak üzere Rusya ve Çin ise, Batılı ülkelerin desteğindeki silahlı terör gruplarının devlete ve halka yönelik cinayetlerini kınarken, sorunun müzakere yoluyla halledilmesine vurgu yapmaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı