GenelSuriye Düşmanları

Katar Emiri, Suriye yönetimine olan kinini yeniden kustu

İtalya’nın başkenti Roma’da Başbakan Monti’yle bir araya gelen Katar Emiri El Tani, Annan’ın Suriye’ye yönelik planının sadece yüzde 3 şansa sahip olduğunu, BM Güvenlik Konseyi’nin de Suriye’de ahlaksız bir durumun içinde olduğunu söyledi.

Devlet Konukevi olarak kullanılan Villa Pamphili’de biraraya gelen İtalya Başbakanı Mario Monti ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili soruları da yanıtsız bırakmadı. El Tani, Kofi Annan’ın Suriye’ye yönelik planının ne kadar başarılı olacağıyla ilgili bir soruya, “Yüzde 3′ü geçemeyecek. Senaryo önemli ölçüde değişebilir, barışçıl talepler, kanlı çatışmalarla sonuçlanabilir” diye yanıt verdi.

Suriye’ye olası bir askeri operasyon düzenlenmesi ihtimaliyle ilgili bir soruya ise Başbakan Mario Monti, gelişmeler üzerine değerlendirmeler yapılabileceğini söyledi. Ülkesinin BM Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’nin duruşunu desteklediğini belirten Monti, “İtalya zaten oraya gözlemci gönderme isteğini iletmişti. Katar’la da her zaman bu konuda görüş birliği içinde olduk” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı