GenelIrak Gerçekleri

Katar Hava Yolları, IKBY’ye olan uçuşlarını iptal etti

Referandum nedeniyle dün Bağdat’ın IKBY’ye yönelik uçuşların durması talebine uymayacağını açıklayan Katar Hava Yolları, Irak Sivil Havacılık Kurumu’nun kararı doğrultusunda bölgeye olan tüm uçuşlarını iptal etti. Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Salih de cuma akşamı itibarıyla tüm uluslararası uçuşların durdurulacağını açıkladı.
Daha önce ‘hava sahasının kapatılması veya uçuşlarda güvenlik sorunlarının oluşması gibi engeller olmadığı sürece Erbil’e yönelik seferlerine devam edeceği’ açıklanan Katar Havayolları’nın Iraklı yetkililerin açıklaması üzerine bölgeye olan uçuşlarını durdurduğu açıklandı.
Katar Hava Yolları’nın sitesinden yapılan açıklamada “Iraklı yetkililerin tüm uluslararası uçuşların askıya alınabileceğini söylemesi nedeniyle Erbil ve Sülaymaniye içine ve içinden olan tüm uçuşlar iptal edildi” dendi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkentindeki Erbil Uluslararası Havalimanı’nın Müdürü Talar Faik Salih “Irak Meclisi ve Başbakanı Haydar el İbadi’nin kararı doğrultusunda, Erbil içine ve içinden tüm uluslararası uçuşlar istisna olmaksızın cuma günü saat 18.00 itibarıyla duracak” dedi.
İbadi, IKBY’deki bağımsızlık referandumunun ardından Erbil ve Süleymaniye havalimanları içine ve içinden olan tüm uluslararası uçuşların durdurulacağını açıklamıştı.
İç hat uçuşların ise devam edeceği belirtilmişti. Kararın ardından bir dizi havayolu şirketi IKBY uçuşlarını iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı