Genel

Katar Meclisi hiç kimseyi belkide kendilerini bile temsil etmez

Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi, Fransa’nın Dohada üretilen muhalefet konseyini üstlenmesinin yeni bir siyasi değer katmayacağını belirterek, Fransa’daki hakim otoritenin Katar ve Türkiye ile Suriye’deki terörle ilişkilerini bir kez daha ortaya döktüğünü vurguladı.

El-Alem televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda el-Zoubi, birinci aşamanın başarısızlığı, plan taraflarını Suriye’deki krizin ömrünü uzatma yoluyla siyasi kazanımlar elde etme ve dış muhalefet şamdanlığını kullanılabilir halde bırakma girişimlerine ittiğini ifade etti.

Doha meclisinin oluşum, altyapı, siyasi söylem ve destekleyen taraflar açısından İstanbul meclisinin uzantısı olduğunu vurgulayan el-Zoubi, bunun sebebinin ise İstanbul meclisinin Suriye’de askeri dış müdahale davetlerindeki başarısızlığının yattığını belirtti.

El-Zoubi, doha meclisinin kurulmasının Suriye’ye savaş anlamına geldiğini çünkü, yayınlanan bildirinin, diyalogu, Cenevre bildirisi ve Annan inisiyatifini, krizin sona erdirilmesi için barışçıl herhangi bir aktiviteyi reddettiğini, silahlanma ve askeri desteğe çağrı yaptığını vurguladı.

Doha Meclisi Hiç Kimseyi Belkide Kendilerini Bile Temsil Etmez

El-Zoubi, Doha meclisinin hiç kimseyi beklide, kendini bile temsil etmediğini Suriyelilerin ideolojisini de yansıtmadığına dikkati çekerek bazı ülkelerin onay ibarelerinin ise yasal olarak hiç bir temeli olmayan siyasi söylemler olduğunu, duyduğumuz kelimelerin aynı İstanbul meclisinin doğumu sırasında duyduğumuz aynı laflar olduğunu ifade etti.

El-Zoubi, dış muhalefetin özgür ve bağımsız iradesini kaybettiğini bu yüzden onlarla diyaloga oturma fikrini imkansız hale getirdiğine bunu da kendilerinin Doha’da kesin ve nihai bir şekilde ortaya döktüklerini aktardı.

Silahlı ve Teröristlerle diyalog mantığının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Enformasyon Bakanı el-Zoubi, Suriye Arap Ordusunun teröristlerle çatışmasında karşılaştığı tek zorluğun, sivillerin bulunması halinde operasyonların gayet sınırlı olmasında yattığını çünkü silahlıların sivilleri kalkan olarak kullandıklarını vurguladı.

Silahlıların Büyük Çoğunluğu ‘Türkiyeden Geçiyor

Öte yandan el-Zoubi, silah ve silahlıların çoğunluğunun Suriye’ye Türkiye topraklarından girdiklerini, sızma girişimlerinin AKP hükümeti kanalıyla destekli ve planlı olmasından daha kolay gerçekleştiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin silah geçişini kolaylaştırmaya çalıştığını ve sınırını zapt etmek istemediğini belirten el-Zoubi, Erdoğan hükümetinin bilirli bir ajandayla bağlantılı olduğunu, meşru ve meşru olmayan Türk limanlarına silah yüklü gemilerin Libya’dan geldiğini belirli bölgelere varan çok sayıda eksen kanalıyla Suriye’ye sokulduğunu ifade etti.

Bazı batılı ülkelerin Suriye krizine yönelik tutumlarını değiştirdiklerine işaret eden El-Zoubi, bu değişikliğin yeterli olmadığını çünkü bazı Batılı ülkelerin kendi, halkı ve güvenliğinin geleceği üzerine kumar oynadığını, Türkiye’ninde şu anda Fanatik terör gruplarının güvenlik, siyasi ve istihbarat merkezi haline dönüştüğünü vurgualdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı