GenelSuriye Düşmanları

Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan, Suriye’de teröristleri destekliyor

Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yi Amerika liderliğinde Suriye’de teröristlere mali ve silah destek vermekle suçladı.

Suriye televizyonuna konuşan Muallim, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye, Amerika liderliğinde Suriye karşıtı hazırlanan ve siyasi, iktisadi ve askeri boyutu olan uluslararası bir plan çerçevesinde Suriye’de teröristlere destek verdiklerini ve onlara silah sağladıklarını vurguladı.

Muallim, Suriye’de krizin çözümü için ilk önce teröristlere verilen mali ve silah desteğinin durdurulması gerektiğini ifade etti. Muallim ancak bu durumda Suriye’de geniş kapsamlı ve tüm siyasi grupların katılımı ile milli diyalog sürecinin başlatılmasından söz edilebileceğini vurguladı.

Muallim ayrıca BM Suriye özel temsilcisi Ahzar İbrahimi, Suriye ziyaret sırasında siyasi bir çözüm önerisi getirmediğini ve sadece Amerika ve Fars körfezi ülkelerinin Suriye karşıtı komplolarına paralel bir tutum izlediğini ifade etti.

Muallim, Amerikalılar Suriye’de siyasi düzenin değişmesini Esad’ın iktidardan çekilmesi şeklinde algıladıkları sürece, bunun anlamı Amerika yönetiminin Suriye’de şiddetin devam etmesini istediği ve bu ülkeyi yıkmayı hedeflediği anlamına geldiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı