GenelSuriye DostlarıSuriye Düşmanları

Katar ve Suudi Arabistan silahlı grupları milyar dolarlarla finanse ediyor

İran Parlamentosunda Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaeddin Broojerdi, Suriye’deki silahlı terör gruplarının İran’ın Suriye’nin içişlerine müdahale ettiği yönünde gelen iddiaları sebebinin, Katar ve Suudi Arabistan’ın ülkedeki siyasi yapıyı değiştirme girişimiyle destekli grupların uğradığı çöküş olduğunu belirtti.

Broujerdi İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA’ya verdiği demeçte, Krizin ikinci yılına girmesine, Katar ve Suudi Arabistan’ın silahlı terör gruplarına milyarlarca dolar finanse etmesi ve teröristleri göndermesine rağmen, Suriye’de siyasi rejimi değiştirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.

Broujerdi, İran’ın dünya ülkelerine yönelik politikasının hangi ülke olursa olsun içişlerine karışmama üzerine kurulduğuna işarete ederek, Suriye’nin içişlerine karışılmasına herhangi sebeple olsun izin vermeyen direnişçi Suriye halkından oluşan güçlü bir orduya sahip olduğuna dikkat çekti.

Silahlı terör grupları liderlerinin Rusya ve İran’ın Suriye ile dayanışma dozunun arttığına yönündeki açıklamalarına cevaben Broujerdi, ülkesinin Moskova ve Pekin’in yanında Suriye’ye tam destek vereceğini çünkü, Suriye’nin bölgede Siyonist varlığa karşı direnişin ön cephesini oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye İsrail ve Kaideyi Desteklemekle Büyük Hata İşliyor

İran İslam Cumhuriyeti Uluslararası Sorunları Müsteşarı Ali Ekber Vilayeti, İran’ın direniş hattının önemli halkası olması itibariyle Suriye’yi, batının değil Suriye halkının isteği üzerine diyalog ve reformları desteklediğini belirtti.

Velayeti Meyadin kanalına verdiği demeçte, Suriye’de cereyan edenlerin komplo olduğunu bazı muhalefet liderlerinin yönetime gelmeleri halinde İsrail’le ilişki kuracaklarını, Lübnan’daki Direniş ve İran’la ilişkilerini keseceklerini itiraf ettiklerine dikkati çekti.

İran’ın Suriye’ye desteğinin hedefinin İsrail’e karşı koymada direniş hattının düşüşünü engellemek olduğunu vurgulayan Velayeti, Türkiye’nin ABD, Katar, İsrail ve Kaide’ye yardım yoluyla Suriye hükümetini düşüreceğini zannetmekle büyük bir hata işlediğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı