Genel

Katar’ın yıkıcı rolü Suriye’de olduğu gibi Libya’yı da patlamaya götürüyor

Katar’ın Libya’da oynadığı rolün bu ülkeyi bir toplumsal patlama kaosun eşiğine getirdiği belirtildi.

YDH-El Vatanu’l Arabi Araştırmalar Merkezi Başkanı Riyad Saydavi, Libya’nın Katar’ın tahrip edici rolü nedeniyle büyük güvenlik sorunlarının yaşandığı bir ülkeye dönüştüğünü söyledi.

Libya’nın Suriye’dekine göre küçük ölçekli olmakla birlikte kaos ortamı içinde olduğunu belirten Saydavi, Libya halkının Katar tarafından desteklenen silahlı gruplara karşı harekete geçmeye başladığını ifade etti.

Katar’ın Libya’daki siyasi hayata nüfuz ettiğini, bazı partileri diğer bazı partilere karşı desteklediğini belirten Saydavi, Katar’dan mali destek alan Libya’daki bazı özel televizyon kanallarının da diğer partilere karşı kışkırtıcı yayınlar yaptığını söyledi.

Tıpkı Tunus ve Mısır’da olduğu gibi Libya’da da Katar bayrağının defalarca yakıldığını belirten Riyad Saydavi, “Şu an Libya’daki durum, Mısır’dan bile daha karmaşık, Libya’da büyük bir patlamanın yaşanması an meselesi” dedi.

Libya’da eline silah alanın birbiriyle savaştığını ve her kentin belirli bir milis grubunun hakimiyetinin olduğunu belirten Saydavi, Libya’da sokaklardaki silahı toplayabilecek güçte ne bir merkezi devletin ne de güçlü bir ordunun bulunduğunu söyledi.

Libya’da Tunus ve Suriye gibi ülkelere silah kaçakçılığı yapıldığını da belirten Saydavi, “Libyalı gençler bazı aşırı gruplar tarafından kandırıldı. Suriye’deki savaş cehennemine odun olarak gönderildi” dedi ve devletin bilgisi dışında Suriye’ye silah ve terörist gönderen bağımsız grupların da bulunduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı