Genel

Katliamın soruşturulması ve sorumlularının yargılanması gerekiyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, bugün Şam’da Dama Rose Otelinde gazetecilere yaptığı açıklamada; Suriye’ye ziyaretinin yaşanan krizin çok kritik bir dönemine denk geldiğini belirterek iki gün önce gerçekleşen Huvla katliamıyla şok olduğunu ifade etti.

Huvla katliamını korkunç olarak niteleyerek bu katliamın Uluslararası Güvenlik Konseyi tarafından kınandığını dile getiren Annan; katliamda ve ülkede yaşanan bütün olaylarda zarar gören ailelerle yürekten dayanışma içerisinde olduğunu ifade etti.

Güvenlik Konseyinin BM’den Huvla katliamıyla ilgili soruşturmanın yapılmasını ve faillerinin cezalandırılmasını talep ettiğini söyleyen Annan; Suriye hükümetinin de gerekli soruşturmayı yaparak sorumluları yargılayacağına inandığını beyan etti.

Yaşanan krizin faturasını Suriye halkının ödediğine dikkat çeken Annan; yaşanan krizin siyasi yöntemlerle çözülmesi için gerekli ortamın hazırlanması gereğine ve bu hazırlık için herkesin çaba harcamasının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ile ciddi ve şeffaf görüşmelerde bulunacağına inandığını dile getiren Annan; Şam’da bulunduğu süre içerisinde yaşanan olaylarla ilgili taraflarla birlikte yakından gözlemlemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı