GenelSuriye Dostları

Kazzaz patlamalarına kınamalar devam ediyor

Geçen Perşembe günü Şam’ın güney çevreyolu üzerinde Kazzaz kavşağı yakınlarında intiharcı iki teröristin patlayıcı yüklü iki araçla düzenledikleri ve onlarca kişinin şehit düşmesine yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan iki terör patlamasına kınamalar Arap ve uluslararası düzeylerde hala devam ediyor.

Venezüella Başkanı Hugo Chavez SANA’nın bir nüshasını aldığı bildirisinde; kendisinin yanı sıra Venezüella hükümeti ve halkı adına Kazzaz patlamalarını keskin bir dille kınadığını belirterek Suriye’ye taziyelerini yeniden sundu.

Küba Dışişleri Bakanlığı; Küba’nın her türlü terör eylemini kınadığını belirterek Suriye’nin içişlerine herhangi bir dış müdahaleye karşı olduğunu yeniden belirtti.

Brezilya, Venezüella ve Şili’de bulunan gurbetçi etkinlikler, Hıristiyan ve Müslüman dini faaliyetler, STK kulüpleri, VİYARAB Kurumu, çok sayıda resmi ve parti etkinlikleri patlamaları kınayan bildiriler yayınlayarak, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yönetiminde Suriye ile dayanışmalarını ifade ettiler.

Arap Gazeteciler Federasyonu kınama bildirisinde Suriye’ye her türlü yabancı müdahaleye karşı tutumunun bir kez daha altını çizerek, Annan planının uygulanmasına çağrı yaptı.

Moritanya Sosyalist Demokrat Birlik Partisi patlamaları kınayarak Suriye halkıyla dayanışmasını ifade etti.

Irak Ulusal Konferansı kınama bildirisinde Suriye’nin maruz kaldığı terör hamlesini keskin bir dille kınadığını belirterek, sözde teröre karşı olanların bu hamle karşısında sessiz kalmaları ve hatta bir kısmının terör gruplarını desteklemelerini şiddetle kınadığını vurguladı.

Arap Öğretmenler Federasyonu kınama bildirisinde bu patlamalar ve silahlı grupların şiddet eylemlerinin onlar ve arkalarındaki güçlerin çözüm çabaları ve Annan planını sabote planlarına kanıt teşkil ettiğini belirtti.

İşgal altındaki 1948 Filistin Topraklarında Milli ve Ulusal Faaliyetler Başkanı Şeyh Selman Uneyter; patlamaların Suriye ve dolaylı olarak Filistin davasını hedef alan komplocuların iflasını yansıttığına dikkat çekerek, Filistin halkının Suriye ve onurlu tutumuyla dayanışmalarını belirtti.

Bu arada insanların yoğun oldukları bir bölgede intiharcı iki teröristin patlayıcı yükledikleri iki arabayla düzenledikleri hain eylemde; asker ve sivil vatandaşlardan olmak üzere 55 kişi şehit düşmüş, 15 ceset torbası dolusu ceset parçaları toplanmış ve 372 kişi yaralanmıştı. Ayrıca 21 araç kömüre dönüşmüş, 105 araç tamamen tahrip olmuş, 78 araç muhtelif düzeylerde hasarlara uğramış, 400 ev yine farklı düzeylerde hasara uğramış, civarda bulunan kamu ve özel mülklerde büyük maddi hasarlar meydana gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu