Genel

Kilis Devlet Hastanesi askeri hastaneye döndü, 26 bin terörist dedavi edildi

Önemli bir bölümünü Esad yönetimine karşı savaşanların oluşturduğu 26 bin Suriyeli, Mart 2012’den bu yana adeta savaştaki sahra hastanesini andıran Kilis Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Hastanede 597 Suriyeli hayata veda etti

Binlerce kişinin açlık ve donma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Suriye’de krizden etkilenenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Suriye konusunda teröristlerden yana tavır alarak, ülkedeki barış ortamının çökmesine katkıda bulunan Türkiye devleti, özellikle teröristlere sağlık alanında büyük destek veriyor. Yaralanarak Türkiye’ye getirilen Suriyeli isyancılar, sınır kentlerindeki hastanelerde tedavi oluyor. Özellikle Halep ve çevresindeki çatışmalarda yaralananlar, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Kilis Devlet Hastanesi’ne sevk ediliyor.

12 bin 500 ameliyat yapıldı
Kilis Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, yaptığı açıklamada, gerek Türkiye’ye sığınan gerekse ülkelerindeki savaşta yaralanan Suriyeli teröristlere sağlık hizmeti sunmaya devam ettiklerini söyledi. Konteynır kentlerdeki sığınmacıların da her türlü sağlık sorunuyla yakından ilgilendiklerini aktaran Çakıcı, şöyle konuştu: “Kamplardaki poliklinik hizmetimiz devam ediyor. Ameliyat gerektiren hastaları da devlet hastanesine veya çevre illere sevk ediyoruz. Mart 2012’den bugüne kadar hastanemizi acil servisine 26 bin Suriyeli başvuru yaptı. Bunlardan bir kısmı ayakta tedavi olurken 12 bin 500 Suriyelinin ameliyatını gerçekleştirdik. Ayrıca yaklaşık 9 bin Suriyeli ise değişik branşlarımızda tedavi oldu.” Kilis Devlet Hastanesinde 2 bin 124 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiğini ifade eden Çakıcı, savaşın başladığı günden itibaren 597 Suriyelinin hastanede yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı