Genel

Kimyasal silah gemilerine Rus donanması eşlik edecek

Suriye’nin imha edilen kimyasal silahlarının nakline Rus donanması eşlik edecek

Rusya’nın Akdeniz’deki askeri gemilerinin, Suriye’nin kimyasal silahlarının naklini gerçekleştirecek gemilere eşlik edeceği belirtildi.

Ria Novosti’nin Rus Genelkurmay Başkanlığı’ndaki bir yetkiliden aldığı bilgilere göre, plan kapsamında Lazkiye’ye getirilecek zehirli kimyasalların bulunduğu konteynerler, Norveç ve Danimarka’ya ait gemilerle İtalya limanlarında imha işleminin yapılacağı Cape Ray’a yüklenecek ve açık denizlerde imha edilecek. Suriye’de kalan kısım ise 2014 ortasına kadar bulundukları alanda etkisiz hale getirilecek. Rusya’nın Akdeniz’de çeşitli özelliklere sahip 6 savaş gemisi bulunduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, kimyasal silahların Suriye’den çıkarılması için yaklaşık 10 uçak dolusu teknik malzeme göndermişti.

Rusya ve ABD’nin öncülüğünde hazırlıkları süren ikinci Cenevre konferansı 22 Ocak’ta yapılacak. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, İran’ın katılımı dışında ABD’li ortakları ile konferans katılım listesi konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Rusya, konferansta alınacak kararların uygulanmasında İran’ın desteğinin zorunlu olduğunda ısrar ediyor. Türkiye dahil konferansa 26 ülkeden delegelerin katılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı