GenelYemen Gerçekleri

Kızılhaç Örgütü: 2.5 milyon Yemenli içme suyundan mahrum

Uluslararası Kızılhaç Örgütü dün yayınladığı bildiride, halihazırda yaklaşık 2.5 milyon Yemenlinin temiz içme suyundan mahrum olduğunu, temiz içme suyunun olmamasının da kolera salgınının her geçen gün daha fazla yayılmasına neden olduğunu belirtti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü ayrıca, saldırgan Suudi rejiminin Yemen’e yönelik muhasarasının artarak devam etmesinin diğer şehirler gibi Sana ve El Beyza’nın da temiz içme suyundan mahrum olmasına sebep olduğu belirtildi.

Kızılhaç Örgütü Cuma günü de yayınladığı bildiride, Hadide, Saade ve Taiz şehirlerinin de yakıt sorunundan dolayı, su ve kanalizasyon sistemlerinin kapatılmak zorunda kaldığını belirtti.

Kızılhaç Örgütü bildiride ayrıca, tüm Yemen güzergahlarının açılmasını ve bölgeye gıda, yakıt ve tıbbi malzemelerin girişine imkan sağlanmasını istedi.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin Yemen’e yönelik hız kesmeden devam eden saldırıları sonucu Yemen’in altyapıları özellikle su kanalları ve depoları tahrip olmuş, kolera vb. salgın hastalıklar da ülkede hızla yayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu