Genel

Kobler: Suriye’deki şiddet Irak’a sıçrayabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Martin Kobler, Suriye’deki şiddetin devam etmesi durumunda bunun ciddi bir biçimde Irak’a sıçrama tehlikesi olduğunu söyledi.

Irak’ın birbiriyle ilişkili önemli sorunlarla yüz yüze olduğuna dikkati çeken Kobler, ”Suriye’deki şiddetin çok ciddi bir şekilde Irak’a sıçrama potansiyeli var. Bu ihtimal Irak’ın 10 yıllık kazanımlarını tehdit ediyor” dedi. New York’ta BM Güvenlik Konseyi’ne Irak’taki son durum hakkında rapor veren Kobler, ülkenin batı bölgelerinde halkın Bağdat yönetiminden rahatsızlık duyduğuna işaret etti. Merkez hükümetin Irak’ta halkın taleplerine daha fazla kulak vermesi gerekiğini belirten Kobler, ”Protestocular gün geçtikçe daha sert konuşmaya ve radikal çözüm önerilerini dillendirmeye başlıyor” dedi.

Kasım ayından bu yana 1300 sivil ile 591 güvenlik görevlisinin terörist saldırılarda öldüğüne dikkat çeken Kobler, 3 bin 90 sivil ile 1002 güvenlik görevlisinin de yaralandığını ifade etti. Martin Kobler, ”Teröristler mezhep temelli çatışma çıkarmayı amaçlıyor. Çatışma sayesinde ülkede kurulmaya çalışan istikrarı yıkmaya kalkışan teöristlere karşı bütün Iraklı liderler ile dini otoritelere kanın durması için seslerini yükseltmeye çağrıyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı