Genel

Kofi Annan: İran, Suriye krizinin çözümlenmesi sürecine katılmalıdır

BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, İran İslam cumhuriyeti’nin Suriye krizinin çözümlenmesi sürecine katılması gerektiğini bir kez daha yineledi.

Annan, İran’ın önümüzdeki hafta Suriye’nin durumuyla ilgili düzenlenecek toplantıya katılması için çağrılması gerektiğini belirtti.

İngiltere’de yayınlanan Independent gazetesi Annan’ın bu meseleyi Amerika ile Rusya’ya havale ettiği BM yetkililerinin ise Washington ile Moskova arasında Tahran’ın ve diğer muhtemel konuklar çağırılması konusunda Suriye çalışma grubu toplantısının gündeminde mutabakat sağlanması gerektiğini ilan ettiğini yazdı.

Bu toplantının önümüzdeki cumartesi Cenevre’de yapılması teklifinde bulunan Annan, daha önce de İran’ın Suriye krizinin çözümünün bir parçası olması gerektiğini belirtmişti.

Rusya, Annan’ın Suriye krizi toplantısına İran’ın katılması talebinin yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizerek Amerika’nın bu alandaki görüşlerine karşı çıktı.

BM yetkililerinin belirttiği üzere Annan, İran’ın dışında güvenlik konseyinin beş daimi üyesiyle Irak, Kuveyt, Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da önümüzdeki hafta düzenlenecek Suriye çalışma grubu toplantısına katılmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı