Genel

Kofi Annan: Saldırılar Suriye halkının çıkarlarına hizmet etmiyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan; Suriye’de bulunan silahlı grupların saldırı ve şiddet eylemlerini tırmandırdıklarını belirterek, bu eylemlerin Suriye halkının çıkarlarına hizmet etmediğini belirtti.

BM genel cemiyetinin Suriye’deki krizini tartışmak için düzenlediği oturumda konuşma yapan Annan; ülkenin son olarak tanık olduğu patlama dizisinin durumları daha da karmaşık kıldığına dikkat çekti. Annan bu patlamaların; Suriye’de yaşanan eylemlerde üçüncü bir tarafın bulunduğuna işaret ettiğini açıkladı.

Suriye hükümetinin bir kısım tutukluları serbest bıraktığına işaret eden Annan; insani yardımların ulaştırılmasına ilişkin tertibatlarda Suriye hükümetiyle anlaşmaya varıldığını söyledi. Annan; planın uygulamaya geçirilmesini garantilemek için şu ana kadar yapılanlardan daha fazla şeylerin yapılması konusunda karar alma zamanın geldiğini ifade etti.

Annan; durumların değişmemesi halinde geleceğin mezhepsel fitne, öldürme ve şiddet eylemlerine doğru yönelebileceğine dikkat çekerek, kapsamlı halk savaşının olması ihtimalinin de bulunduğunu ekledi. Bu durumda tüm Suriyelilerin zarara gireceklerini söyleyen Annan; altı maddelik planının kabul edilmesine rağmen tam bir şekilde uygulanmadığına dikkat çekti.

Annan; Hama’nın batısında düşen Kbeyr bölgesinde aralarında çocuk ve kadınların da kurban gittiği yeni bir katliamın yaşanmasından duyduğu dehşeti ifade ederken bu katliamı kınadığını, kurbanların ailelerinin duygularını paylaştığını ifade etti.

Kbeyr katliamının Homs kırsalında işlenen Huvla Katliamından iki hafta sonra geldiğine işaret eden Annan; bu çirkef katliamların faillerinin cezalandırılmaları gerektiğini, toplu katliamların Suriyelilerin günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmesine izin vermeme önemini belirtti.

Annan, tüm tarafların şiddetin durdurulmasına uyması gerektiğini, planının gerektiği gibi uygulanmadığını söyleyerek Suriye’ye bulunduğu son ziyareti sırasında yönetime net adımlar atma ve güçlerinin konuşlandırılma şeklini değiştirme çağrısı yaptığına işaret etti.

Sorumluluğun öncelikli olarak Suriye hükümetine düştüğüne dikkat çeken Annan, “herkesin acil şekilde hareket etmesi gerekiyor. Çünkü süreç bu şekilde sonuna kadar açık kalamaz. Bekleyiş uzadıkça, durumlar daha çok karmaşık hale gelip barışçıl çözüm zorlaşacaktır” dedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi, uluslar arası toplumun yeni bir saflaşmaya gitmesi gerektiğine değinerek tek bir ekip halinde hareket etmek amacıyla ortak irade yaratılması gerektiğini, çünkü tek taraflı müdahalelerin krizi çözmeyeceğini ifade etti.

Suriye krizinin tırmandığını ve şiddetin arttığını savunan Annan, ülkede kutuplaşma ve radikalizmin arttığını, Suriye’ye komşu ülkelerin krizin etkilerinin kendilerine sıçramasından endişe ve korku duyduklarını kaydetti.

“Uluslar arası kanunlara ve Annan planına uyulmasını talep ederken planın uygulanmamasının kötü sonuçlar yaratacağını belirtmek istiyoruz” diyen Annan, Suriye hükümeti, muhalefet ve Suriye toplumuna krizin çözümünde yardımcı olmak amacıyla siyasi geçiş sürecinin daha net şekilde belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Annan, ortak bir plan üzerinde tek tutum belirlenmesi ve tek ses olunması halinde daha kötü sonuçların önüne geçme ve Suriye’ye krizden sağ salim çıkma imkânı verme şansının bulunduğunu ifade ederek Suriye toplumunun çıkarı için her çabayı harcayacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı