Genel

Kofi Annan: Suriye meselesinin çözümü askeri yöntemlerle olamaz

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’deki olayların askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini söyledi.

İran’da temaslarda bulunan Annan, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, kendisi tarafından önerilen 6 maddelik planı Suriye’li tüm taraflar tarafından kabul edildiğini ve bu plan çerçevesinde çözümün askeri olmayan yöntemlerle yapılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Salihi ile görüşmeyi olumlu olarak değerlendiren ve sorunun barışçıl yollarla halledilmesi konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirten Annan, İran’ı Suriye’deki sorunun çözümünün bir parçası olarak görmeyi umduklarını söyledi.

‘’Suriye’de yarın saat 06.00′dan itibaren daha iyi bir duruma şahit olmayı umuyorum” diyen Annan, bu ülkedeki tüm taraflardan kabul ettikleri gibi ateşkese uymalarını beklediklerini kaydetti.

Annan, Suriye’deki çatışmaların bir an önce bitmesi gerektiğini belirtti ve ”Suriye’de çatışma ve ölümlere son verilmesi için bir yol bulunması çok önemli” ifadesini kullandı.

İran’ın 6 maddelik barış planına verdiği desteği önemli bulan Annan, Suriye’deki hükümet ve muhalefetin de bunu kabul ettiğini belirttiklerini hatırlattı.

Ortadoğu bölgesindeki çatışma ve gerginliklere dikkati çeken Annan, bu bölgenin başka bir şoka daha tahammülü olmadığını belirtti ve sorunun çözümü için tüm ülkelerin işbirliği yapmasının önemli olduğunu ifade etti.

Annan, Suriye’ye gözlemci gönderilmesi konusunda bu ülke yönetimiyle görüşüldüğünü ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararından sonra adım atılacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı