Genel

Kofi Annan, Suriye müftüsü ve din adamları ile görüştü

BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan bugün Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun ve Suriye’de bulunan dini şahsiyetlerle bir araya geldi.

Görevinin, şiddetin sonlandırılmasına yardımcı olacak, insani yardımların ulaştırılmasını sağlayacak ve siyasi diyalogun başlamasına yönelik adımları tartışmak olduğunu belirten Annan; insan haklarına ve demokratik reformlara hizmet edecek her adımda yardımcı olabilme umudunu dile getirdi.

Suriye’nin güvenli bir ülke olması, bu topraklarda bulunan kültürel zenginlikten faydalanarak kültürler arasındaki hoşgörü ve uzlaşmanın büyütülmesini temennisinde bulunan Annan; bu topraklarda yaşayan bütün insanların tek bir ulusun bireyleri olduğunu bu nedenle hoşgörü ve dayanışma duygularının güçlü olması gerektiğini aktardı.

Annan; Güvenlik konseyi üyeleri, Avrupa Birliği Elçileri ve kamuoyu oluşturulmasında etkili şahsiyetlerle görüşerek Suriye’de güvenliğin sağlanmasında yardımcı olmalarını talep ettiğini kaydetti.

Dün Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ve kimi muhalif şahsiyetlerin yanı sıra bazı tüccar ve işadamlarıyla görüştüğünü dile getiren Annan; görüştüğü bütün tarafların çözüm istediklerini gözlemlediğini belirterek Suriyelilerin kendi sorunlarını çözecek güce sahip olduklarını ve kendisinin Suriye’deki görevinin bu alanda yardım etmekten ibaret olduğunu ifade etti.

Öte yandan Cumhuriyet Müftüsü Hassun; bölgenin, insan onuruna saygı temeline dayanan semavi dinlere ait havari ve vahiylerin beşiği olduğuna işaret ederek silah taşıyarak barışçıl olduklarını iddia edenlere diyaloga yönelme çağrısında bulundu.

Suriye’de her dönemde kültürler ve inançlar hoşgörülü ve kardeşçe birlikte yaşadıklarına dikkat çeken Hassun; dış ajandalara hizmet etmek amacıyla vatanında bozgunculuk yapmak amacıyla silah taşıyan hiç kimsenin masum olamayacağını dile getirdi.

Antakya ve Tüm Doğu Ortodoks Rum Patriği Ignatius IV Hezim; Suriyelilerin ezelden beri bir arada yaşadıklarına değinerek dezenformasyon medya araçlarının Suriye’de yaşayan Hıristiyanlarla ilgili yayınladığı bütün haberlerin yalan ve çarpıtmadan ibaret olduğunu vurguladı.

Suriye’de Hıristiyan ve Müslümanların kardeşçe bir arada yaşadıklarının altını çizen IV Hezim bu topraklarda yaşayan herkesin okulları, hastaneleri, ekmek lokmasını, sevgiyi, barışı ve ulusal bayramlar gibi birçok değer ve mekanı paylaştırlarını belirtti.

IV Hezim; Annan’ın çabalarında başarılı olmasını dileyerek başarı için gerekli işbirliğini yapacaklarını beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı