Genel

Kofi Annan, Suriye’de siyasi çözüm yönünde çaba harcadıklarını belirtti

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Cenevre’de düzenlenen Suriye konulu toplantının bitiminde, tüm tarafların şiddetin durdurulmasına bağlı kalması gerektiğini söyleyerek Suriyeliler arasında beklentilerini karşılayacak siyasi çözüm yönünde çaba harcadıklarını belirtti.

Annan, Suriye halkının beklentilerini sadece Suriyeli vatandaşların ilgilendirdiğine ve bu beklentilerin diyalog yoluyla sağlanabileceğine dikkat çekerek siyasi çözüm için gerekli şartların acilen hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye konusuyla ilgili tarafların Suriyeliler arasında diyalogun başlatılması için ciddi şekilde çalışmalara başlamaları gerektiğine işaret eden özel temsilci, Suriye’deki çözümün sakin bir ortam, herkesin güvenliğini sağlama ve silahlı grupların silahlarından arındırılmasına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Annan, Cenevre toplantılarının ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinin geleceğini ve çözümün şeklini Suriyelilerin kararlaştıracağını bildirerek “bizim görevimiz Suriyeliler arasında diyalogun başlatılması ve Suriyelilerin vatanlarının geleceğini belirlemeleri için uygun koşullar yaratmaktır” dedi.

Elini kana bulayanları sadece Suriye’de bulunmadıklarını, Suriye kriziyle ilgili tüm tarafların ve hükümetlerin şiddetin durdurulması ve Suriyelilerin diyalog masasına oturmaları için ağırlıklarını ciddi şekilde kullanmaları gerektiğinin altını çizen Annan, uluslar arası gözlemcilerin hala Suriye’de bulunduklarını ve koşullar uygun hale geldiği zaman çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Uluslar arası eylem grubu çalışmalarına bu akşam BM Özel Temsilcisi Annan’ın konuşma yaptığı ilk oturumun ardından tüm heyetlerin katılımıyla BM’nin Cenevre’deki merkezinde başladı.

Annan konuşmasında, Suriye’deki krizin tırmandığını belirterek uluslar arası aktörlere Suriyelilerin yöneteceği siyasi değişim ilkeleri konusunda bir anlaşmaya varmak için yoğun çaba harcama çağrısı yaptı.

BM Suriye Özel Temsilcisi, çözüme ulaşılmaması durumunda durumun tüm bölgeyi ateşe vereceği ve uluslar arası bir kriz yaratacağı uyarısında bulunarak Suriye krizini çözme sorumluluğunun sonuçta Suriyeliler üzerine düştüğünü vurguladı.

Uluslar arası toplumun Suriye krizinin çözümüne sadece uluslar arası aktörlerin tutumlarında uzlaşmaları halinde aktif katkıda bulunabileceğine değinen Annan, Cenevre toplantısındaki diyalogun yapıcı olmasını temenni etti.

Annan, Cenevre konferansı sonuçlarının öncelikli olarak uluslar arası aktörlerin değil Suriye halkının çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu arada konferans çalışmaları kapalı kapılar ardında süren toplantılar nedeniyle iki saat gecikmeli olarak başladı.

Öte yandan Reuters haber ajansı üst düzey ABD’li bir yetkiliye dayanarak, katılımcılar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle görüşmelerin zor geçtiğini duyururken görüşmelerde hiçbir anlaşma sağlanamadığını kaydetti.

Diplomatik kaynaklar ise, toplantının gecikmesinin katılımcıların konferans öncesinde düzenledikleri ikili görüşmelerden kaynaklandığını bildirdi.

Konferansa, uluslar arası güvenlik konseyinin beş daimi üyesi Rusya, Çin, İngiltere, ABD ve Fransa’nın yanı sıra Türkiye, Irak, Kuveyt ve Katar Dışişleri Bakanları katıldı.

Bununla birlikte konferansa, Avrupa Birliği Dış Siyaset ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı