Genel

Kofi Annan: Suriye’deki sorun müzakereyle çözülür

BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’deki sorunun silahla değil, müzakereyle çözülebileceğini belirterek, bizzat Suriyelilerin kendi geleceklerine karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Suriye konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Tahran’da bulunan Annan, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Annan, Suriye’deki soruna barışçıl çözüm yolları aradıklarını bu çerçevede İranlı yetkililerle görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Suriye’deki krizin sona ermesi, istikrar ve güvenliğin sağlanması için herkese sorumluluk düştüğünü anlatan Annan, ”Altı maddelik barış planın uygulanabilmesi için İran’ın yakın işbirliği ve desteğine ihtiyaç var” dedi.

Annan şunları kaydetti:”Suriye’deki krizin aşılması için önce hükümet ve muhalif grupları müzakere masasına oturmaya ikna etmeli. İki taraf da sorunun silahla değil, müzakereyle halledileceğini bilmeli. Sonunda kendi gelecekleri için karar verecek olan bizzat Suriyelilerdir.”

Geç kalınması durumunda Suriye’deki krizin bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanabileceği uyarısında bulunan Annan, silahların bir an önce susturulması gerekiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı