Genel

Kofi Annan: Yanlış hesaplar tehlikeli sonuçlara yol açabilir

BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’deki krize tüm tarafların yardımıyla barışçıl bir çözüm bulma çabasında olduğunu belirtti.

Annan, misyonunun öncelikli hedefinin şiddeti, katliamları ve insan hakları ihlallerini durdurmak, ihtiyacı olanlara insani yardımları ulaştırmak, Suriye halkının beklentilerini karşılama yönünde demokrasiyi kuracak siyasi süreci başlatmak olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi bugün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Suriye yönetiminin Suriye’ye düzenlediği ziyareti memnuniyetle karşıladığını bildirerek Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’la görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve görüşmelerin süreceğini belirtti.

Hafta sonunda Suriye’ye masaya yatırılan tartışma ve önerileri takip edecek bir heyet göndereceğini bildirerek “kanımca yeterli derecede bir ilerleme sağlandı ve bölgeye tekrar dönmeye hazırım” dedi.

Suriye Özel Temsilcisi Annan, siyasi sürecin Suriyeliler tarafından yönetilmesi ve Suriyelilerin kendi kararlarını kendileri almaları gerektiğini ifade etti.

Annan, Suriye ziyareti sırasında bazı din adamları, sivil toplum kuruluşları, iş adamları ve iş kadınlarının yanı sıra silahsız muhalefet üyeleriyle görüştüğüne işaret ederek görüşmeler sırasında krizi barışçıl ve siyasi yollarla çözme, muhalefeti müzakere vakti geldiğinde hükümete katılması amacıyla tek şemsiye altında örgütleme çabasına tanık olduğunu kaydetti.

Suriye krizinin çözümlenmemesinin bölge üzerinde kötü sonuçlar yaratacağını, Suriye’deki sorunu bölge çatışması düzeyinde ve uluslar arası çerçevede sınıflandırdıklarını belirterek yanlış hesapların çözümü zor tehlikeli sonuçlar doğuracağının, bu nedenle sorunu büyük bir özen ve dikkatle çözmek gerektiğinin altını çizdi.

Suriye’deki sorunu Libya ve başka yerlerdeki durumlarla kıyaslayanları eleştiren Annan, Suriye’deki durumun daha karmaşık olduğunu, bu nedenle herkesin temkinli davrandığına değindi.

BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi, Suriye krizinin kendine özgü özellikleri bulunduğunu, bu nedenle ilerleme kaydedilmesi için tüm tarafların ciddiyetle hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

“Bizim açımızdan önemli olan konu müzakerelere ciddi şekilde başlamaktır. Müzakerelerin önemli olduğu kanaatindeysek eğer devam etmemiz gerekiyor. Fakat bu müzakerelerin zaman kaybı olduğuna ya da taraflardan birinin zamanı lehine kullandığına inanırsak gerekli önlemleri almamız gerekiyor” diye belirterek bu durumda zamanın önem taşıdığının altını çizdi.

Annan, bu çabaları Suriye halkı için harcadığını, Suriye hükümetine halkın çıkarlarının en üstte tutulması, doğal yaşamını sürdürmesi amacıyla barış ve istikrarını sağlamak gerektiğini bildirdiğini söyleyerek ülkenin dört bir yanında sürdürülen çirkin eylemleri durdurma çağrısı yaptı.

Suriye Özel Temsilcisi Annan, bugün Güvenlik Konseyiyle kendisine yüklenen misyonu tartıştığını belirterek anlaşmazlıkların konsey içinde çözümlenmesini ve Suriye krizini çözme yönünde söz birliği sağlanmasını temenni etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı