FilistinGenel

Korsan İsrail halkı Mescid-i Aksa’ya baskın yapılmasına karşı çıkıyor

İşgal altındaki Filistin topraklarında yapılan son bir ankette İsraillilerin büyük bir bölümünün, fanatik Yahudilerce Mescidi Aksa’da ayin yapılmasına karşı olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Kudüs Net internet sitesinin, siyonist Valla sitesine dayanarak bildirdiğine göre Telaviv üniversitesi tarafından yapılan ankete katılanlardan %56’sı Mescidi Aksaya yönelik radikal siyasetleri desteklemiyorlar.

Öte yandan İsrail bir süredir Kudüs’te gerilimin merkezi olan Mescid-i Aksa’nın statükosunda herhangi bir değişikliğin olmayacağını açıkladı.

İşgal rejimi İsrail Başbakanlık Basın Danışmanı Mark Regev tarafından yapılan açıklamada, “Dün yapılan güvenlik istişarelerinde, Başbakan Binyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa’daki statükoda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Netanyahu’nun aksi görüş bildirenlerin görüşlerinin İsrail hükümetini değil kendilerini bağlayacağını belirttiği” kaydedildi.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu