FilistinSuriye Düşmanları

Korsan İsrail Savunma Bakanı : Savaş ihtimali yüzde 95

Korsan İsrail rejimi Savunma Bakanı Naftali Benet, Gazze ile geniş kapsamlı bir savaş ihtimalinin yüzde 95 olduğunu söyledi.

 İsrael National News’in haberine göre Kanal-12 televizyonuna konuşan İsrail rejiminin Savunma Bakanı Naftali Benet, Gazze ve Şam’a saldırdıklarını hatırlatarak yeni bir şeye hazırlandıklarını ancak biraz sabra ihtiyaç olduğunu söyledi.

Benet mevcut çatışmayı uzatmama kararını ise etkinliği kaybetmemek olarak açıkladı.

2005 yılındaki Gazze’den çekilme kararına değinen Bennet bunun aptallık olduğunu ve Araplara bir santim daha toprak vermeyeceğini söyledi. 

Kuralları Gazze’nin değil kendilerinin belirlediği şartlarda bir plana ihtiyaç duyduklarını söyleyen Benet, Gazze’ye davranışlarını düzeltmesi için son bir şans verdiklerini iddia etti.

Filistinli Muhammed Naim’in naaşının buldozer ile alınmasını savunan Benet, kendisinin İsrail askerlerini korumak için bir değil bin buldozer göndereceğini ifade etti. 

Gazze’deki İsrail askerlerinin cesedini almak için pazarlık yapmak üzere Filistinlilerin cesetlerini ya da kendilerini rehin almaya devam edeceklerini ekledi.

Benet ayrıca Jerusalem Post gazetesine de röportaj verdi. İslami Cihad’ın bir günden az bir sürede yüze yakın füze fırlattığını hatırlatan Benet Gazze ile geniş çaplı bir savaş ihtimalinin yüzde 95 olduğunu söyledi.

Başbakan Binyamin Netanyahu ile ordunun savaş planlarını hazırladığını söyleyen Benet, Gazze’ye son bir şans verdikleri iddiasını tekrarladı.

‘Güneydeki İsrailliler uyuyamıyorsa Şam’daki teröristler de uyumayacak.’ sözleriyle Siyonist ordunun Suriye’nin başkentindeki İslami Cihad hedeflerine yönelik saldırısını hatırlatan Benet, Gazze’ye yakın bölgelerde yaşayan Yahudilere sükunetin sağlanacağı sözü verdi.

Savaşın ne zaman başlayacağı hakkında net bir tarih vermeyen Benet Hamas’ın acılı bir bahar yaşayacağını savundu.

İsrail ordusunun aynı anda hem Gazze hem Suriye cephesinde savaşabileceğini öne süren Benet, ancak stratejik davranarak bir cephenin diğerine tercih edileceğini ifade etti.

Eski Mossad şefi: Gazze tehdidi artık daha büyük

Öte yandan Mossad’ın eski başkanı Tamir Pardo, Gazze’den gelen tehdidin 2014 yılından daha büyük olduğunu söyledi.

Tamir Pardo, Hamas ve İslami Cihad’ın 2014 yılına kıyasla daha fazla roket atabileceğini söyledi.

İsrailli gazetecilerin yazdığı yeni bir kitabın tanıtım toplantısında konuşan Pardo, Siyonist rejimin ne Gazze ne de Filistinlilerle ilgili başka bir konuda oyunun sonunu getiremediğini itiraf etti.

Güvenlik durumunun kötüleştiğini söyleyen Pardo, İsrail’in hedefleri tanımlama ve zamanı geldiğinde harekete geçme konularında başarısız olduğunu ekledi. 

İsrail ordusunun oyunu bitirme ve uzun vadeli strateji belirleme yeteneklerinden yoksun olduğunu ifade etti.

Pardo bunda iki seçim üst üste nasıl bir hükümet istediğine kesin bir karar veremeyen kamu oyunun da kısmen hatası olduğunu söyledi. Mossad eski başkanı Pardo, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik sert bir operasyona hazır olmadığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu