GenelSuriye Dostları

Korsan İsrail ve tekfirci zihniyet bölge istikrar ve güvenliğini tehdit ediyor

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD, batı ülkeleri ve bazı bölge ülkelerinin Suriye muhalefetinin diyaloga katılmasını engellediğini söyleyerek muhalefetin diyalogu kayıtsız şartsız kabul etme kararı alamayacağını, çünkü Suriye’yi yıkma projesini uygulama aşamasına gelindiğini belirtti.

Nasrullah dün gece Lübnan Direnişine Destek Kurumu Kadın Kolları Müdürlüğünde düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, diyalogu şartsız kabul eden hükümetle muhalefet güçlerinin diyaloga girmesi için yoğun çaba harcadıklarına işaret ederek muhalefet güçlerinin bunu reddettiğine dikkat çekti.

Rusya ve İran’ın da diyalog önerilerinin reddedildiğine değinen Nasrullah, Suriye’de diyalogun yasaklandığının altını çizdi.

Hizbullah Genel Sekreteri, “İsrail ve batı ülkeleri Suriye’yi yıkmak istiyor. Silahlı gruplar, muhalefet güçleri ya da Suriye ordusuna ne olduğu onları ilgilendirmiyor” diyerek yaşananların tüm insanlığın yüreğini kanattığını vurguladı.

İsrail’in, Arap ve İslam âleminde yayılmaya çalışılan tekfir zihniyetinin bölge bütünlüğü, istikrar ve güvenliğini tehdit eden asıl tehlikeyi oluşturduğuna dikkat çeken Nasrullah, kesen ve katleden bu tekfiri zihniyetin arkasında Arap hükümet ve devletlerinin bulunduğunu ve milyarlarca Arap Petro dolarlarıyla finanse edildiğinin altını çizdi.

Nasrullah, pek çok hükümet ve rejimin bölgedeki yaraların derinleştirilmesinde rol oynadığını ve krizi tırmandırmaya çalıştığını söyleyerek tekfiri zihniyete karşı uyanık olma çağrısında bulundu.

Ulusal direnişin İsrail işgal çıkarları, emelleri, projeleri ve bölgedeki hesaplarına tehdit oluşturan unsurların başında yer aldığına işaret eden Nasrullah, “İsrail’i Lübnan’a saldırmaktan alı koyan ve korkutan bir gücün bulunması stratejik bir dönüşümdür” dedi.

Nasrullah, Körfez ülkeleri başta olmak üzere bazı Arap ülkelerinin milyarca dolarlık silah satın almasına ses çıkarmayan İsrail’in Suriye’den Lübnan’a silah verilmesi karşısında kıyameti kopardığına değinerek “nedeni açık. Çünkü bu Arap ülkelerinde karar ABD’nin elinde olduğu için İsrail endişe duymuyor.” diye konuştu.

Lübnan’ın adı direniş olan gerçek bir caydırıcı güce sahip olduğunu, bunun Lübnan ve bölge gerçeğini oluşturduğunu bildirerek bu nedenle İsrail’in Lübnan’a saldırmadan önce binlerce kez düşündüğünün altını çizdi.

Hizbullah Genel Sekreteri, İsrail tehlikelerine karşı direnişin silahının korunması ve desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu