GenelSuriye Düşmanları

Korsan İsrail’deki yerel seçimlere katılım çok düşük oldu

Kudüs’teki işgal belediyesi başkanlığına Nir Barkat yeniden seçildi. Önceki gün (22 Ekim Salı) yapılan seçimlerde Barkat seçmenlerin yüzde 51′inin oyunu alırken “Yahudi Evi” Partisi adayı Moshe Lion ise oyların yüzde 45′ini aldı.

Nir Barkat, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, Kudüs kentindeki tüm kesimleri ve grupları birlik olmaya davet etti. Barkat, ikinci başkanlık döneminde Kudüs’te yapılması gereken her şeyi yapmak için çalışacağını söyledi.

İsrail medya kaynakları, Kudüs’teki belediye başkanlığı seçimlerine katılımın çok düşük olduğunu ve sadece yüzde 35.9′da kaldığını bildirdi. Kudüs’te yaşayan Filistinliler ise seçimleri boykot ederken kentte fanatik Yahudilerin yaşadığı semtlerde seçimlere katılımın daha yoğun olduğu ifade edildi.

Belediye başkanlığı seçimlerine katılım oranı Tel Aviv’de ise yüzde 31′de kaldı. Seçimlere katılım oranının 2008 seçimleriyle hemen hemen aynı oranda gerçekleştiği bildirilirken gözlemciler yerel seçimlere ilginin azlığını tüm partilerin her yerde aday çıkarmamasına bağladı.

Seçimlerde 191 koltuk için 689 belediye başkan adayı yarışırken, halen görevde bulunan belediye başkanlarının yüzde 70′i koltuğunu muhafaza etti.

Sonuçları en fazla merak konusu olan Kudüs’teki seçimleri görevde bulunan belediye başkanı Nir Barkat, aşırı sağcı blokun desteklediği Moshe Lion’a karşı kazanarak seçim zaferini ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı