GenelSuriye DostlarıSuriye Düşmanları

Korsan İsrail’i bir kez daha kurtaran Türkiye’nin ateşkes girişimleri olmuştur

Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal, Mısır’daki ateşkes görüşmelerinde, İsraillilerin Türkiye’yi iki kanaldan aradığını söyledi.

“Son 8 günde yaşananlar, korsan İsrail’in düşmanca saldırısı sonucu yaşandı” diyen Meşal, ateşkes görüşmelerinde İsraillilerin Türkiye’yi iki kanaldan aradığını belirtti.

“Ateşkes görüşmeleri ilk günlerden itibaren başladı diyebilirim. Sert bir direnişle karşılaşan düşman, telaşa kapıldı” diyen Hamas’ın siyasi lideri Meşal: “Perde arkası bir bilgi olarak şunu ifade etmeliyim ki; İsrailliler ateşkes için Türkiye’yi iki kanaldan arayarak bu yönde çaba göstermesini istedi. Türkiye ve Mısır’ın gösterdiği çabalar sonuç verdi. Biz son saate kadar Türk yetkililerle iletişim halindeydik. Mısır, Türkiye ve Katar üçlüsü ateşkeste etkin oldu. Amerikalılar bunun tek çıkış yolu olduğunu gördüler. Aksi halde Netanyahu bu macerayı sürdürseydi kaybedecekti.”

Hamas’ın siyasi liderin Halid Meşal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’da ateşkese katkıda bulunmasını da şu sözlerle ifade etti: “Ateşkes görüşmeleri açısından geçen Cumartesi çok önemli bir gündü. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve önemli bir heyet Kahire’deydi. Katar Emiri ve Mısır yöneticileri Kahire’de buluştu. Gazze için gerçekleştirilen bu buluşma ümmetin dayanışmasının bir göstergesiydi. Sayın Başbakan Erdoğan Gazze’ye saldırıların durması için büyük bir çaba gösterdi. Özellikle ABD ile yapılan telefon diplomasisi önemliydi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı