GenelSuriye Düşmanları

Korsan İsrail’in Golan’ı yahudileştirme çabaları sürüyor

Korsan İsrail işgali Suriye’ye ait olan Golan topraklarını işgal ettiği ilk dakikalardan başlayarak bu topraklardaki Arap kültürü ve yaşam tarzını Yahudileştirme çabalarına girmiştir.

Bu çabalar kimi zaman Golan halkı üzerine uygulanan baskılarla somutlanmış kimi zaman köy ve beldelerin isimlerini değiştirmekle kimi zaman da zorla göç ettirme ve doğal kaynakların gasp edilmesiyle yaşama geçirilmiştir.

Yahudileştirme çabalarına bu son süreçte 1967 yılında başlayan işgal öncesinden okullarda uygulanmakta olan Suriyeli müfredat değiştirilerek İsrailli müfredatın dayatılmasıyla somutlanmıştır. Golan topraklarında işgal altında yaşayan Suriyelilerin şiddetli muhalefetine ve bu muhalefet nedeniyle yüzlerce kişinin tutuklanmasına rağmen işgal otoriteleri okullardaki müfredatı değiştirmekten vazgeçmemiştir.

Bölge tarihinin ve kültürünün yeni nesillere aktarılmasını önlemeyi temel alan ve işgal tarafından bu amaçla büyük bir titizlikle hazırlanan yeni müfredat uluslararası standartlara uymamakla birlikte uluslararası insan hakları beyannamesi ve daha birçok ilke ve anlaşmaya da aykırılık teşkil ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı