Genel

Kudüs’teki Filistinli çocukların yüzde 85′i fakirlik sınırının altında yaşıyor

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarında faaliyet gösteren “Vatandaş Hakları” Derneği’nin yayınladığı rapor, Kudüs kentinin doğusunda yaşayan Filistinlilerin sayısının 371.844 olduğunu ve yüzde 79′unun fakirlik sınırının altında yaşadığını ortaya koydu.

Raporda, söz konusu bölgede yaşayan Filistinlilerin yüzde 85′ini çocukların oluşturduğu ve işgal yönetiminin ayrımcı politikaları nedeniyle aşırı fakirlik içinde yaşadıkları ifade edildi.

Kudüs’ün doğusunda sosyal hizmetler için sadece üç ofis bulunduğunu ve Filistinlilerin ihmal edildiklerini belirten rapor, kentin batısında ise 18 sosyal hizmetler ofisi olduğunu bildirdi.

Raporda ayrıca 7.748 Filistinli çocuğun tehlike dairesi içinde olduğuna işaret edilerek, 2012 yılında 86 çocuğun şiddet ve ihmal gibi nedenlerle evlerinden alınarak acil durum merkezlerine sevk edildiği kaydedildi.

Kudüs kentinin doğusundaki eğitim hizmetlerine de değinen rapor, sınıf yetersizliğine işaret ederek, öğrencilerden yüzde 46′sının belediye okullarında eğitim gördüğünü bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu