Genel

‘Kumların Kralı’ Suriye’de sinemalarda gösterime girdi

Uluslar arası sinema yönetmeni Necdet İsmail Anzur’un; Suudi Arabistan’daki Al Suud ailesi ve rejimini eleştirmesiyle uluslar arası düzeyde kasırga estiren ‘Kumların Kralı’ adlı sinema filmi dün akşam Şam’daki Opera Merkezinde gösterime girdi.
Gösterimin açılışında konuşan Yönetmen Anzur; “teröre karşı mücadelede sanatçının kamerası Suriye ordusu namlusuyla yan yanadır..” dedi.
Kumların Kralı sinema filmi geçen Eylül ayında Londra’da gösterime girmesi ardından Şam’da sanat ve sinemaseverlerle buluştu.
2012 yılının baharında gösterime gireceği söylentilerinin çıkması ardından Suudi rejiminde fırtınalar estiren söz konusu filmin konusu; Suudi Arabistan Krallığının kurucusu olan Abdülaziz Bin Abdürrahman Bin Al Suud’un biyografisini ele alıyor.
Filimde Abdülaziz’in Kuveyt’ten ayrılmasından sonra Riyad’a saldırması ve orada Al Reşid ailesinin rejimine nasıl son vermesi, ardından da 1921 yılında Necd, Hail ve Ehsa bölgelerine geçip İngilizlerle birlikte Haşimiler Ailesini nasıl yok ettiğine ışık tutuluyor.
Yüksek bir teknolojiyle hazırlanan sinema filminde İtalyan, Türk ve İngiliz aktörler rol aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı