GenelIrak Gerçekleri

Kuveyt ve Türkiye’den Barzani’ye gönderilen silahlar geri çevrildi

Irak’ta Barzani yönetimine silah taşıyan iki uçak Bağdat’tan Kuveyt ve Türkiye’deki üslerine geri gönderildi. Açıklamayı Irak Savunma Bakanlığı yaptı. Yasa dışı silah taşıyan uçakların İsveç ve Kanada’ya ait olduğu belirtildi.

Irak Savunma Bakanlığı, Barzani yönetimine yasadışı silah taşıyan İsveç ve Kanada uçaklarının Kuveyt ve Türkiye’deki üslerine geri gönderildiğini açıkladı.

Irak hükümeti daha önce ABD öncülüğündeki iki koalisyon ülkesine ait uçağın Bağdat’ı bilgilendirmeden ve Bağdat’la işbirliği yapmadan Barzani’ye silah taşıdığı için alıkonduğunu duyurmuştu.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim el-Zameli de, “Bağdat Uluslararası Havaalanı’ndaki Araştırma Komitesi, çok sayıda susturuculu tüfekle hafif ve orta ölçekli silah ele geçirdi” dedi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç ve Kanada’ya ait iki uçağın Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda birkaç gün alıkonduktan sonra sınır dışı edildiği, bütün kargolarıyla birlikte Kuveyt ve Türkiye’deki üslerine geri gönderildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı