GenelSuriye Düşmanları

Kuzey Irak’ta ilginç buluşma: Barzani, Sinirlioğlu, Galyon, Ca’ca

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu, Suriye Ulusal Konseyi adlı terör örgütünün lideri Burhan Galyon, Lübnan Kuvvetleri Lideri Semir Ca’ca’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüştü.’

Lübnan’da yayımlanan el-Hakika gazetesi, Lübnan’daki “Lübnan Kuvvetleri” adlı grubun Lideri Semir Ca’ca ile İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Konseyi adlı rejim karşıtı örgütün Lideri Burhan Galyon’la Erbil’de görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

Lübnan iç savaşı döneminde Falanjist militanların liderliğini yapan Semir Ca’ca’nın perşembe gecesi Erbil’de Ulusal Konsey’in Lideri Burhan Galyon’la yaptığı görüşmenin bir bölümüne Kürdistan Bölgesel Yönetimi İstihbarat Servisi Başkanı Mesrur Barzani’nin de katıldığı bildirildi.

Burhan Galyon’un Semir Ca’ca ile görüşmek için perşembe gecesi özel bir uçakla Erbil’e gittiği bildirilirken Galyon’un Erbil ziyaretinden önce Türkiye’ye sığınan Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı örgütün lideri Riyad Esed’le görüştüğü ve iki örgüt arasında ortak bir operasyon merkezinin kurulması ve bunun gözetiminin de Galyon’un yardımcısı Faruk Tayfur’a bırakılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

Bazı kaynaklar, Erbil’deki toplantının İstanbul’daki Ulusal Konsey’in Abdulbasıt Seyda gibi Kürt üyeleriyle sınırlı olmasından dolayı Faruk Tayfur’un bu toplantıya katılmadığını söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu’nun, Semir Ca’ca ve Burhan Galyon’un görüşmesinden iki gün sonra gittiği Erbil’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüştüğü bildirilirken Sinirlioğlu, Ca’ca ve Burhan Galyon arasında bir üçlü görüşme olup olmadığı konusunda açıklama yapılmadı.

Feridun Sinirlioğlu’nun Erbil temaslarından bir gün sonra da Semir Ca’ca Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmüştü.

Lübnan Kuvvetleri adlı grubun Lideri Semir Ca’ca, daha önce 10 bin kişilik bir silahlı güce sahip olduğunu belirtirken, Suriye güvenlik yetkilileri, Suriye’nin çeşitli kentlerinde Semir Ca’ca’ya bağlı çok sayıda silahlı Lübnanlının ele geçirildiğini açıklamıştı.

Lübnan’dan Suriye’ye sokulan silahların büyük bir çoğunluğunun Ca’ca’nın liderliğini yaptığı Lübnan Kuvvetleri ve Sa’d Hariri liderliğindeki el-Mustakbel tarafından gönderildiği öne sürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu