GenelSuriye Dostları

Kuzey Kore Büyük Şeytan Amerika’ya meydan okudu

ABD Başkanı Trump’ın attığı tweetler ve artan askeri tatbikatlarla Kore Yarımadası’nda tansiyonu yükselttiğini savunan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han, ‘ABD isterse savaşa gideriz’ diyerek meydan okudu. ABD istihbarat yetkilileri ise Pyongyang’ın nükleer silah test etmesi durumunda ülkeye konvansiyonel silahlarla “önleyici saldırı” düzenlemekle tehdit etti.
ABD’nin Kuzey Kore’ye önleyici saldırı düzenleyebileceğine yönelik tartışmalarıa Pyongyang’dan jet yanıt geldi. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song Ryol, ABD’nin Başkan Donald Trump yönetiminde “daha hırçın ve saldırgan” olmaya başladığını söyledi. ABD işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han, başkent Pyongyang’da Associated Press ajansına verdiği özel demeçte, Trump’ın attığı tweetler ve genişlettiği askeri tatbikatlar ile Kore yarımadasında tansiyonu yükselttiğini ifade etti.
CAYDIRICI SİLAHIMIZ VAR
ABD’yi, Kuzey Kore ordusunu provoke etmemesi konusunda uyaran Han, “Onlar isterse savaşa gideriz. Halihazırda elimizde güçlü nükleer caydırıcı silahımız var” dedi. Han, ABD’nin önleyici saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarında eli kolu bağlı durmayacaklarını da vurguladı. Han, ABD ile Güney Kore’nin ortak tatbikatları, ABD’nin uçak gemisi USS Vinson ve ona bağlı harp filosunu Kore yarımadası açıklarına gönderme kararı ve Trump’ın “Kuzey Kore belasını arıyor” şeklindeki Twitter paylaşımlarının, bölgede gerilimi arttırdığını söyledi. Bakan Yardımcısı, “Trump, agresif ifadeleriyle daima provoke ediyor. Sorun çıkaran Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti değil, ABD ve Trump’tır” şeklinde konuştu.
TRUMP’TAN YİNE U DÖNÜŞÜ
Trump’ın geçen yıl seçim kampanyası sürecinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya gelmeye hazır olduğunu söylediğini anımsatan Han, bunu, “kampanya sürecinde popülerliğini artırmak için gösteriş yapmak” olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı