Suriye Dostları

Kuzey Kore ilk kez yeni balistik füzelerini gösterdi

K. Kore dün denizaltından fırlatılabilen balistik füzesini düzenlenen askeri geçitte tanıttı.

Kuzey Kore, İşçi Partisi’nin 75. yıldönümü nedeni ile başkent Pyongyang’da düzenlenen askeri geçit töreninde yeni kıtalararası balistik füzelerini sergiledi. Aralarında şimdiye kadar hiç görülmeyen Pukguksong 4-A adlı dev füze dikkatleri üzerinde topladı.

Kuzey Kore devlet Haber Ajansı söz konusu balistik füzenin “dünyanın en güçlü silahı” nitelendirerek, “Bugün dünyanın en güçlü silahı olan denizaltıdan fırlatılabilen balistik stratejik füzenin tanıtılması, inkılapçı ordunun gücünü kanıtlayan belgedir” dedi.

Diğer yandan TASS Haber Ajansı da söz konusu askeri geçit ve füze tanıtılmasının K. Kore liderinin katıldığı törende yapıldığını duyurdu.

2016’dan itibaren ilk kez düzenlenen ve 8 gün süren Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) İşçi Partisi 8’inci Kongresi dün sona erdi.

Her fırsatta ülkenin nükleer sanayi alanında gelişiminin durmayacağını tekrar eden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kararlılıkla gelişim sürdürecekleri konuları şöyle sıraladı:
Kıtalararası balistik füzeler, taktik nükleer silah, yeni savaş başlıkları, hipersonik füzeler, insansız hava araçları teknolojisi, askeri uydu teknolojisi ve sıvı yakıtlı roket motorları.

Kim Jong-un. Amerika’yı k. Kore’nin “en büyük düşmanı” nitelerken, ikili ilişkilerin iyileşmesi için Amerika yönetiminin hasmane siyasetlerine son vermesi gerektiğini” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu