Genel

Lahham: Engelleri aşmak için çabalar birleştirilmelidir

Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat Lahham; Suriye’nin kalkınmasının önünde engel teşkil eden yaptırımların aşılması yönünde resmi, sivil ve bireysel bütün çabaların bir araya getirilmesinin önemine dikkat çekti.

Şam otelinde “Yaşanan Koşullar Gölgesinde Nüfus ve Kalkınma” başlığı altında bugün düzenlenen çalıştayda bir konuşma yapan Lahham; bu süreçte maruz kaldıkları vahşi savaşa karşı Suriyelilerin yaşam ve barış mesajı taşıyacak irade göstermeleri gerektiğini belirterek vahşi saldırıların Suriyelilerin şanlı tarihlerini bugünlerini ve geleceklerini hedef aldığını beyan etti.

Batının yeni sömürgeler yaratma hayallerinin öncülük ettiği bu saldırıların 7 bin yılı aşkın bir süredir hoşgörülü ortaklaşa yaşamda insanlığa bir örnek teşkil eden bu toplumu parçalamayı amaçladığını belirten Lahham; Suriye halkının yaşadığı zor koşulları aşacak bilinç ve iradeye sahip olduğuna inandığını kaydetti.

Suriye’nin çabaları ve BM Fonunun destekleriyle hazırlanan “Nüfus ve Kalkınma” raporlarının, terör olaylarının olumsuz sonuçlarına ışık tuttuğuna değinen Lahham; raporların, yaşanan olayların başlamasından önce Suriye’nin üçüncü milenyum ve Uluslararası Nüfus Konferansında belirlenen hedefleri gerçekleştirme yolunda emin adımlarla seyrettiğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Yaşanan olayların başta nüfus ve ekonomi olmak üzere bütün sektörleri olumsuz bir şekilde etkilediğini vurgulayan Lahham; bu olumsuz etkilerin giderilmesi için yeni düşünceler oluşturulması ve alan çalışmalarının başlaması yönünde çaba harcanması gerektiğini ifade etti.

Yaşanan krizin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışma ve araştırmaların yoğunlaştırılmasının önemine dikkat çeken Lahham; Halk meclisinin, oluşturduğu yeni komisyonlar aracılığıyla vatandaşların sorunları üzerinde durularak uygun çözümler bulmak için çalıştığını belirtti.

Bilineceği üzere halk meclisi ve BM Nüfus Fonu’nun işbirliği ile düzenlenen çalıştay hükümetin terör mağdurlarına yardım sağlama çalışmalarının yanı sıra halk meclisi ve BM Nüfus Fonunun bu çalışmaları desteklemede oynadıkları rolü tartışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı