GenelSuriye Dostları

Laricani: Amerikalılar bölgede kriz yaratmasınlar

İran İslami Şura meclisi Başkanı, Amerikalıların bölgede kriz çıkarmamaya özen göstermeleri gerektiğini bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani dün akşam Tahran Vahdet sarayında 13. uluslar arası direniş film festivalinin açılışında yaptığı konuşmada bölge meselelerini yakından takib ettiğini hatırlatarak, Amerikalılardan Suriye’de kriz ve Irak’ta da mesele oluşturmamaya dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Kutsal savunmanın bölgenin şartlarını değiştirdiğini belirten İran İslami Şura Meclisi Başkanı, Irak’ın İran’a karşı başlattığı savaşın asıl kıvılcımının, ABD’nin Saddam’a özel bir temsilci göndererek, İran’a karşı savaşta onlara her türlü destek verecekleri taahhüdünde bulunmasıyla başladığını söyledi.

Laricani Irak’ın İran aleyhindeki savaşında Amerikalıların yanı sıra Almanlar ve Fransızların da Irak’a her türlü silah ve imkan sağladıklarını ve bu ülkelerin savaş sonrası da bölgede bir çok krizin asıl aktörü olduklarını ama bunların hiç birinde başarılı olamadıklarını bildirdi.

Amerikalıların Irak, Afganistan ve Suriye’de başarılı olamadıklarını belirten Laricani, bugün de akıl ve izan sahibi bazı kişilerin bu gerçeği kavradıklarını ama kendi yöneticilerinin niçin hala bu meseleyi kavrayamadıklarını bilemediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı